Astım tedavisinde kullanılan ilaçların çocuk diş hekimliğinde kullanılan dental restoratif materyallerin yüzey topoğrafisi ve renk değişimine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of medications used in asthma treatment on the surface topography and color change of dental restorative materials used in pediatric dentistry
- Tez No: 643441
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÜNAL
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışmanın amacı, astım tedavisinde kullanılan ilaçların çocuk diş hekimliğinde kullanılan dental restoratif materyallerin yüzey topoğrafisi ve renk değişimine etkilerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesidir. Plastik kalıplar kullanılarak altı farklı dental restoratif materyalden [Fusio™ Flow (Pentron), Filtek™ Z550 (3M/ESPE), Filtek™ Ultimate (3M/ESPE), Dyract XP (Dentsply), Fuji II LC (GC Corporation), Fuji IX GP® FAST (GC Corporation)], her materyal grubu için 32 örnek olmak üzere toplam 192 örnek hazırlandı. Polisajları tamamlandıktan sonra her grup, dört farklı inhale astım ilaç tedavisine göre [Salbutamol sülfat (Ventolin 2.5 mg / 2.5 ml nebül, Glaxo Smithkline), budesonid (Budecort Steri-neb 0.25 mg / ml nebül, Teva), flutikazon propiyonat (Flixotide 0.5 mg / 2 ml Nebül, Glaxo Smithkline) ve salbutamol sülfat - budesonid kombine (Ventolin 2.5 mg / 2.5 ml nebül, Glaxo Smithkline - Budecort Steri-neb 0.25 mg / ml nebül, Teva)], dört alt gruba (n = 8) ayrıldı. Tüm örneklerin ilaç uygulamalarından önce, başlangıç yüzey pürüzlülüğü ve renk ölçümleri yapıldı. Daha sonra 21 günlük test süresi boyunca ilaçlar, nebülizatör aracılığıyla materyallere uygulandı. Materyallerin yüzey pürüzlülüğü ve renk ölçümleri her seferinde aynı materyalden yapılmak üzere, 7. ve 21. günlerde tekrarlandı. Çalışmamızda renk ölçümleri spektrofotometre, yüzey pürüzlülüğü ölçümleri ise atomik kuvvet mikroskobu aracılığıyla yapıldı. Aynı zamanda her bir materyal grubu için tüm zaman aralıklarında rastgele seçilen örneklerden taramalı elektron mikroskobu aracılığıyla yüzeylere ait görüntüler elde edildi. Çalışmamızda yer alan tüm inhale ilaç gruplarında ilaç uygulamaları sonrası Fuji II LC en yüksek yüzey pürüzlülüğü değerlerine sahipti. Kombine ilaç uygulaması, diğer ilaç uygulamalarına kıyasla 7. ve 21. günlerde en yüksek pürüzlülük değişikliğine sebep oldu. Bunun yanı sıra 7. ve 21. günlerde, Fuji II LC en yüksek, Filtek Z550 en düşük renk değişim değerlerine sahipti. Kombine ilaç uygulaması, diğer ilaç gruplarına kıyasla en fazla renk değişimine sebep olan ilaç olup, 7. ve 21. günlerde Fuji II LC'de gözle görülür renk değişimine sebep olmuştur. Ayrıca materyallerin pürüzlülük ve renk değişimi değerleri arasındaki korelasyon, istatistiksel olarak önemsiz bulunmuştur. Sonuç olarak, in vitro koşullarda inhale astım ilaçları dental restoratif materyallerin yüzey pürüzlülüğü ve renk değişim değerlerini arttırdı. Mevcut in vitro çalışmanın sonuçları göz önünde bulundurulduğunda, farklı inhale astım ilaçlarının kısa ve uzun süreli uygulanmasının, restoratif materyallerin bozulmasını kompozisyonlarına ve tiplerine bağlı olarak farklı derecelerde etkilediği sonucuna varılabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine comparatively the effects of the medications used in the treatment of asthma on the surface topography and color change of dental restorative materials used in pediatric dentistry. In total, 192 samples were prepared including 32 samples for the each material group from six different dental restorative materials [Fusio™ Flow (Pentron), Filtek™ Z550 (3M/ESPE), Filtek™ Ultimate (3M/ESPE), Dyract XP (Dentsply), Fuji II LC (GC Corporation), Fuji IX GP® FAST (GC Corporation)] by using plastic molds. After the polishing completed each group, were divided into four subgroups (n=8) according to four different inhaled asthma medication treatments [Salbutamol sulfate (Ventolin 2.5 mg / 2.5 ml nebules, Glaxo Smithkline), budesonide (Budecort Steri-neb 0.25 mg / ml nebules, Teva), fluticasone propionate (Flixotide 0.5 mg / 2 ml Nebules, Glaxo Smithkline) and salbutamol sulfate - budesonide combined medication (Ventolin 2.5 mg / 2.5 ml nebules, Glaxo Smithkline - Budecort Steri-neb 0.25 mg / ml nebules, Teva)]. Initial surface roughness and color measurements of all samples were made prior to medication administration. Then, during the 21-day test period, the medications were applied to the materials via a nebulizer. Surface roughness and color measurements of the materials were repeated on 7th and 21th days, each time to be made on the same material. In the present study, color measurements were made with a spectrophotometer, and surface roughness measurements were made using an atomic force microscope. At the same time, images of surfaces were obtained by means of scanning electron microscopy from randomly selected samples at all time intervals for each material group. In all inhaled medication groups in the present study, Fuji II LC had the highest surface roughness values after medication administration. Combined medication administration caused the highest roughness change at 7th and 21th days compared to other medication applications. In addition, on 7th and 21th days, Fuji II LC had the highest color change values and the Filtek Z550 had the lowest. Combined medication administration was the medication group that caused the most color change compared to other medication groups, and it caused visible color change in Fuji II LC on the 7th and 21th days. In addition, the correlation between the roughness and color change values of the materials was found to be statistically insignificant. As a result, inhaled asthma medications increased the surface roughness and color change values of dental restorative materials in in-vitro conditions. Considering the results of the present in vitro study, it can be concluded that the short and long-term administration of different inhaled asthma medications affects the degradation of restorative materials to different degrees depending on their composition and type.