Astımlı çocuklarda kullanılan inhale Beta2-agonist ve steroidlerinin tükürük kompozisyonunda oluşturduğu değişikliklerinin ağız florasına ve diş çürüğüne etkisi
Effects of Beta2-agonist and steroids on oral flora and caries due to the changes in salivary composition of asthmatic children
- Tez No: 99590
- Danışmanlar: PROF.DR. İLKNUR TANBOĞA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
1. ÖZET Astım hastalığı ve tedavisinde kullanılan ilaçların oral flora ve stimüle olmuş tükürük akış hızı üzerine etkisini incelemeyi amaçladığımız çalışmamız Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatrik Göğüs Hastalıkları Bilim Dalı ve Marmara Üniversitesi Diş hekimliği Fakültesi Pedodonti Anabilim Dalı'nda gerçekleştirildi. 6-11 yaşlan arasında 40 kız, 47 erkek olmak üzere toplam 87 çocuk araştırma kapsamına alındı. Araştırma 3 gruptan oluşturuldu. Astım tanısı konmuş henüz tedaviye başlanmamış çocuklar ilk grubu (Grup 1) oluşturdu. İkinci grup en az 1 yıl süre ile düzenli olarak sadece inhale kortikosteroidleri veya inhale kortikosteroidler ile birlikte gerektiğinde pVagonistlerini de kullanan çocuklardan (Grup 2) oluşurken, üçüncü grup sistemik herhangi bir hastalığı bulunmayan çocukları (Kontrol Grubu) içeriyordu. Grup 1 ve Grup 2'nin yüksek DMF, DMFS, df ve dfs değerlerine sahip oldukları gözlendi.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY Effects of 02 - agonists and steroids on oral flora and caries due to the changes in salivary composition of asthmatic children This research which focused on the effect of asthma disease and the medications used for treatment of asthma on oral flora and the stimulated salivary flow rate was conducted in Marmara University, Faculty of Medicine, Department of Pediatric Pulmonology and Faculty of Dentistry, Department of Pedodontics. A total of 87 children, 40 girls and 47 boys from 6 to 1 1 years old participated in this study. This research was conducted on three test groups. Children diagnosed with asthma but not taking any medicines made up the first group (Group 1). The second group consisted of asthmatic childeren who have regularly been treated with inhaled corticosteroids and inhaled corticosteroids with inhaled P2 agonists as needed for at least one year (Group 2), while the third group included children with no diagnosed systemic disease (Control group). It was observed that Group 1 and Group 2 had high DMF, DMFS, df and dfs scores.