Malign plevral mezotelyoma tanısında 18F-FDG PET / BT görüntülemenin rolü
Malign in the diagnosis of plevral mesoteliomathe role of 18F-FDG PET / CT imaging
- Tez No: 643446
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTEN GEZİCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Amaç: MPM ön tanısı ile FDG PET/BT görüntülemesi yapılan hastalarda plevral kalınlığın boyutu, plevral kalınlığın SUVmaks'ı, mediastinal lenf nodunun boyutu ve mediastinal lenf nodunun SUVmaks'ının hastalığın tanı veya ayırıcı tanısında yardımcı olabilirliğini araştırdık. Materyal ve Metod: Mayıs 2018 ile Şubat 2020 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Nükleer Tıp Anabilim Dalına, MPM ön tanısıyla başvuran ve FDG PET/BT görüntülemesi yapılan 54 hastayı retrospektif olarak inceledik. FDG PET/BT görüntüleme sonrası yapılan histopatolojik inceleme sonucu 23'ü MPM (Grup 1), 11'i mezotelyoma dışı malignite (Grup 2), 11'i normal (Grup 3), 9'u plevrit (Grup 4) ve 20'si benign (Grup 5) (normal ve plevrit toplamı) olduğu anlaşıldı. MPM ile diğer grupların plevral kalınlığın boyutu, plevral kalınlığın SUVmaks'ı, mediastinal lenf nodunun boyutu ve mediastinal lenf nodunun SUVmaks parametrelerini karşılaştırdık.
Özet (Çeviri)
Purpose: We investigated the size of the pleural thickness, SUVmax of the pleural thickness, the size of the mediastinal lymph node, and the SUVmax of the mediastinal lymph node in the diagnosis or differential diagnosis of patients with FDG PET/CT imaging. Materials and Methods: Between May 2018 and February 2020, we retrospectively analyzed 54 patients who applied to Dicle University Faculty of Medicine, Department of Nuclear Medicine with a preliminary diagnosis of MPM and underwent FDG PET/CT imaging. After histopathological examination after FDG PET/CT imaging, 23 MPM (Group 1), 11 non-mesothelioma malignancy (Group 2), 11 normal (Group 3), 9 pleuritis (Group 4) and 20 ' si benign (Group 5) (normal and sum of pleuritis). We compared MPM and the size of the pleural thickness of the other groups, the SUVmax of the pleural thickness, the size of the mediastinal lymph node and the SUVmax of the mediastinal lymph node.