Obstrüktif uyku apne sendromu hastalarında sürekli pozitif havayolu basıncı tedavisinin inflamasyona (periostin, TGF-beta, TNF-alfa, IL-6, CRP düzeylerine) ve spot idrarda mikroalbumin düzeyine etkisi
The effect of continuous positive airway pressure therapy on inflammation (periostin, TGF-beta, tnf-alpha, il-6, CRP levels) and microalbumin level in spot urine in patients with obstructive sleep apnea syndrome
- Tez No: 643448
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENK BABAYİĞİT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: OUAS hastalarında serum periostin, IL-6, TGF – beta, TNF-alfa, CRP ve spot idrarda mikroalbümin düzeylerini ilk tanı anında ve 3 aylık CPAP tedavi sonrasında karşılaştırarak CPAP tedavisinin inflamasyon parametrelerine etkilerini incelemektir. Yöntem: Çalışmaya 24 kontrol, 38 CPAP tedavisi almayan hafif-orta OUAS tanılı hasta ve 29 CPAP tedavisi başlanan ağır OUAS tanılı hasta olmak üzere toplam 91 kişi dahil edilmiştir. Başlangıç ve CPAP tedavisinin 3.ayında sonuçlar kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to compare the effects of CPAP therapy on inflammation parameters by comparing serum periostin, IL-6, TGF-beta, TNF-alpha, CRP and spot urine microalbumin levels at the first diagnosis and after 3 months of CPAP treatment. Method: The study included 24 controls, 38 CPAP-treated patients with mild-moderate OSAS and 29 patients with CPAP treatment. Results were recorded at diagnosis and at the 3rd month of CPAP therapy.