Karaman ilinde yalın üretimin büyük ölçekli unlu mamüller sektöründe uygulanabilirliği; operasyonel mükemmellik - 5S ve Kaizen uygulamaları
Lean manufacturing in large scale floury products applicability and lean production techniques
- Tez No: 643476
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu araştırmanın amacı; Yalın üretim araçları ve tekniklerinin büyük ölçekli unlu mamuller sektöründe ne ölçüde uygulandığını belirleyerek, Yalının tüm parametrelerini kullanan veya kullanmaya çalışan işletmelerin bunu nasıl hayata geçirdiklerini ortaya koymaktır. Araştırmada, Karaman OSB (Organize Sanayi Bölgesinde)' de yer alan Büyük Ölçekli Unlu Mamul işletmesi oluşturmuştur. Bu işletme benimde içinde bulunduğum, çalışma yaptığım ve gözlemlerde bulunma imkanına sahip olduğum işletme baz alınarak seçilmiştir. Küçük ve orta ölçekli işletmelerin Yalın üretim araçlarını ve tekniklerini uygulama konusunda oldukça yetersiz kaldıkları, büyük ölçekli işletmelerin ise bu sistemi uygulamada bazı eksiklikleri olmasına rağmen, fiziksel çalışma ortamı açısından, yapılarının sisteme daha uygun olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the extent to which lean manufacturing tools and techniques are applied in the large-scale bakery sector, to reveal how businesses that use or try to use all the parameters of lean production realize this. In the research, the large-scale bakery product company located in the organized industrial zone of Karaman was used. The company which has lean production workings and applications, and, I work in as a facility chief was selected in order to observe all research information used in this research. It has been determined that small and medium-sized companies are inadequate in implementing lean manufacturing tools and techniques, although large-scale ones have some deficiencies in implementing this system, their structures are more suitable to the system in terms of physical working environment.