Genome-wide effects of DNA replication on nucleotide excision repair of UV-induced DNA lesions
UV kaynaklı DNA hasarının kesip çıkarmalı onarımı ile DNAreplikasyonunun genom çaplı etkileşimi
  1. Tez No: 643487
  2. Yazar: CEM AZGARİ
  3. Danışmanlar: DR. OGÜN ADEBALİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji-Genetik ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Replikasyon, onarılmamış DNA hasarlarının kansere yol açabilecek mutasyonlara dönüşmesine neden olabilir. Nükleotid kesip çıkarmalı onarımı, UV ile indüklenen hacimli DNA katımlarını ortadan kaldırarak melanom kanserlerini önleyen önde gelen onarım mekanizmasıdır. Ancak, replikasyonun Nükleotid kesip çıkarmalı onarımındaki rolü henüz açığa kavuşturulmamıştır. Son zamanlarda geliştirilen yöntemler Damage-seq ve XR-seq sırasıyla, hasar oluşumu ve nükleotid kesip çıkarmalı onarımı olaylarını çeşitli koşullar altında haritalandırabilmektedir. Burada, Damage-seq ve XR-seq yöntemlerini hücre döngüsünün erken ve geç S fazlarında senkronize edilip UV ile indüklenen HeLa hücrelerine uyguladık. HeLa hücrelerinin hasar ve onarım olaylarını replikasyon orijini ve replikasyon alanlarıyla birlikte analiz ettik. Hem erken hem de geç S fazlı hücrelerde, erken replikasyon alanlarının geç replikasyon alanlarına göre daha verimli bir şekilde onarıldığını bulduk. Sonuçlar ayrıca onarım verimliliğinin replikasyon orijinleri etrafında DNA'nın öncü ipliklerini desteklediğini ortaya koydu. Dahası, replikasyon orijini etrafındaki ipliklerin onarım etkinliğinin melanom mutasyonlarının sayısı ile ters orantılı olduğunu gözlemledik.
Özet (Çeviri)
Replication can cause unrepaired DNA damages to turn into mutations that might lead to cancer. Nucleotide excision repair is the leading repair mechanism that prevents melanoma cancers by removing UV-induced bulky adducts. However, the role of replication on nucleotide excision repair, in general, is yet to be clarified. Recently developed methods Damage-seq and XR-seq map damage formation and nucleotide excision repair events respectively, in various conditions. Here, we applied Damage-seq and XR-seq methods to UV-irradiated HeLa cells synchronized at two stages of the cell cycle: early S phase, and late S phase. We analyzed the damage and repair events along with replication origins and replication domains of HeLa cells. We found out that in both early and late S phase cells, early replication domains are more efficiently repaired relative to late replication domains. The results also revealed that repair efficiency favors the leading strand around replication origins. Moreover, we observed that the repair efficiency of the strands around origins is inversely correlated with the number of melanoma mutations.