Development of in-situ thermal monitoring system for selective laser sintering (SLS) to evaluate nesting design
Seçici lazer ile sinterleme (SLS) yönteminde üretim planı tasarımını değerlendirmeye yönelik in-situ termal görüntüleme sistemi geliştirilmesi
- Tez No: 643493
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT BÜYÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Mechanical Engineering, Engineering Sciences, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Seçici Lazer ile Sinterleme (SLS) tekniği, termoplastik toz hammadde kullanılarak parçaların üretilmesini sağlayan bir eklemeli imalat yöntemidir. SLS yöntemi birçok sektörde fonksiyonel prototiplerin ve düşük sayıda son kullanım ürünlerinin üretilmesi amacıyla tercih edilmektedir. Termoplastik toz hammaddenin sıcaklık ile etkileşiminin oldukça önemli olduğu bu proseste termal görüntüleme ile proses ve parça hakkında birçok bilgi elde edilebilmektedir. Daha önce yapılan bazı çalışmalarda proses parametrelerinin ve parça geometrisinin proses sıcaklıklarına etkileri incelenmiştir. Fakat üretim planında kullanılan parçalar arası mesafenin üretimdeki toza ve parçaya etkileri detaylıca incelenmemiştir. Bu gereksinimi karşılamak amacıyla bu tez çalışmasında termal görüntüleme kullanılarak parçaların prosesteki sıcaklıkları ölçülmüştür; cam kürecik katkılı poliamid 12 (PA12)'den üretilen parçalara eğme testi ve üretimden çıkan sinterlenmemiş toza DSC testi yapılmıştır. Daha önceki çalışmalarda kullanılan termal görüntüleme sistemlerinin aksine, SLS makinesinin yapısını bozmadan kullanılabilecek yeni bir sistem geliştirilmiştir. Parçalar arasındaki mesafenin, parçanın duvar kalınlığına bağımlı bir şekilde üretimden çıkan tozun ve parçanın özelliklerinde değişimlere sebep olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Selective Laser Sintering (SLS) technique is an additive manufacturing process that enables the production of parts using thermoplastic powder raw material. SLS method is preferred in many sectors for the production of functional prototypes and when low number of end-use products are desired. In this process, where the interaction of thermoplastic powder raw material with temperature is very important, a lot of information about the process and the part can be obtained by thermal imaging. In some previous studies, the effects of process parameters and part geometry on process temperatures have been examined. However, the effects of the distance between the parts used in the production plan on the powder and the parts in production have not been studied extensively. To answer that need, in this thesis, the temperatures of the parts in the process were measured by using thermal imaging; bending tests and DSC tests of polyamide 12 (PA12) with glass spheres were carried out. Unlike thermal imaging systems used in previous studies, a new in-situ measurement system was developed that can be used without disrupting the structure of the SLS machine. It was observed that the distance between the parts as a function of the wall thickness of the part, effect the properties of the powder and the part itself.