Polonezköy ve Cumhuriyet köyü (İstanbul) çevresi yaz mevsimi gündüz kelebeği türleri (Lepidoptera) faunası
Fauna of butterfly species (Lepidoptera) around Polonezkoy and Cumhuriyet village (Istanbul) in summer season
  1. Tez No: 643504
  2. Yazar: ENGİN BACAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CÜNEYT KUBANÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmada Polonezköy ve Cumhuriyet köyünün Papilionoidea ve Hesperioidea üst familyalarına ait türlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma 2019 yılının Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında 10 farklı istasyonda gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma sonunda Argynnidae familyasından 11, Hesperiidae familyasından 7, Lycaenidae familyasından 6, Papilionidae familyasından 2, Pieridae familyasından 7 ve Satyridae familyasından 9 olmak üzere toplamda 6 familyaya dahil 42 tür tespit edilmiştir. Tespit edilen tüm türlerin Türkçe isimlerinin yanında İngilizce isimleri, Türkiye'deki ve Dünya'daki yayılışları verilmiş, Türkiye'deki yayılışları ise haritalarla gösterilmiştir. Ayrıca yakalanan örnekler üzerinden yapılan ölçümlerle kanat açıklığı, vücut uzunluğu, ön kanat genişliği gibi bir takım vücut ölçüleri de bu çalışmada sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the species belonging to the Papilionoidea and Hesperioidea superfamilies of Polonezköy and Cumhuriyet village. The study was carried out at 10 different stations in June, July and August of 2019. At the end of this study, a total of 42 species and 6 families were identified, including 11 from the Argynnidae family, 7 from the Hesperiidae family, 6 from the Lycaenidae family, 7 from the Papilionidae family, 7 from the Pieridae family and 9 from the Satyridae family. English names are given in addition to Turkish names of all species identified. The distributions in Turkey and in the world are given. Distributions in Turkey is shown by the maps. In addition, a number of body measurements such as wingspan, body length and forewing width are presented in this study.