Polonezköy (Adampol) yerleşiklerinin sosyo-kültürel açıdan incelenmesi
The socio-cultural study of Polonezköy (Adampol) settled who are living in Polonezköy
- Tez No: 428374
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AKIN KONAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Antropoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu tez çalışmasın da Lehistan'ın parçalanması sebebiyle ülkelerini terk edip Osmanlı'ya sığınana Polonyalıların sosyo-kültürel yaşamları incelenmiştir.İnsan ve onun yarattığı kültürün bilimi olarak tanımlanan antropoloji birey, topluluk ve toplum içinde, insanların yaşam biçimlerini ve sosyal çevre ile olan ilişkilerini inceler. Bu bağlamda geniş bir araştırma çevresine sahip olan sosyal antropolojinin en çok ilgilendiği alanlardan biride planlı ve plansız kültür değişmeleridir. Araştırmamızın evrenini oluşturan Polonezköylüler de ülkelerinin düşmanları tarafından paylaşılarak haritadan silinmesi sonucu Osmanlı Devleti başta olmak üzere diğer ülkelere göç etmek zorunda kalmışlardır. Yeniden yurt edinme esnasında ve sonrasında ortaya çıkan sosyo-kültürel durum sosyal antropolojik açıdan incelenmeyi gerektiren bir durumdur.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the socio-cultural life of the Polish who had to leave their country due to the fragmentation of Lehistan and to take refuge in Ottoman, is analysed.Anthropology defined as the science of human and the culture created by him, is analysing the realtionship of humans lifestyle and social environment in individual, community and in society. In this context, one of the most interested areas of social anthropology having an extensive research environment are the planned and unplanned culture changes. The inhabitants of Polonezköy who are the creation of our study were obliged to immigrate especially to Ottoman Empire and to other countries due to the fragmentation of their country by ennemies and wipping it from the map. The condition during the new acquisiton abroad and the socio-cultural occuring afterwards is a situation which has to be anlaysed from social anthropological terms.