Öz düzenleme eğitim programının okul öncesi dönem çocuklarının öz düzenleme becerilerine ve etkileşimli akran oyunlarına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of the self regulation education program on pre-school children's self-regulation skills and interactive peer plays
- Tez No: 643539
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÜMSER GÜLTEKİN AKDUMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırma okul öncesi çocuklarının öz düzenleme becerileri ve etkileşimli akran oyunları üzerinde Öz Düzenleme Eğitim Programının etkisini belirlemek amacı ile yapılmıştır. Araştırmada ön test-son test kontrol gruplu seçkisiz desen kullanılmıştır. Araştırma 2019-2020 eğitim öğretim yılı güz döneminde Çankırı il merkezinde yürütülmüştür. Araştırmada çalışma grubunu 5 yaş grubundan 40 çocuk oluşturmuştur.“Genel Bilgi Formu”ile çocukların demografik bilgileri elde edilmiştir. Öz düzenleme becerilerinin değerlendirilmesinde“Baş-Ayak-Diz-Omuz Dokunma Yönergeleri (BADO)”ve“Çocuk Davranış Değerlendirme Ölçeği (ÇODDÖ)”kullanılmıştır. Etkileşimli akran oyun davranışları ise“PENN Etkileşimli Akran Oyun Ölçeği”ile belirlenmiştir. Araştırmacı tarafından geliştirilen Öz Düzenleme Eğitim Programı deney grubuna 10 hafta boyunca, haftada üç gün olmak üzere uygulanmıştır. Uygulama öncesinde ön test, sonrasında ise son test ve deney grubuna kalıcılık testleri uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS paket programı ile analiz edilmiştir. Çalışma grubunun küçük olması ve yapılan Shapiro-Wilk testinin tüm verilerin normal dağılıma sahip olmadığını göstermesinden (p>0.05) dolayı, verilerin analizinde non-parametrik testler olan Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi ile Mann Whitney-U Testinden yararlanılmıştır. Yapılan analizler Öz Düzenleme Eğitim Programı uygulanan deney grubundaki çocuklarının öz düzenleme becerileri ile oyun etkileşimlerinin anlamlı bir biçimde arttığını, oyunu bozma ve oyundan kopma davranışlarının ise anlamlı bir biçimde azaldığını göstermiştir (p0.05).
Özet (Çeviri)
The present study aimed to investigate the effect of the“Self-Regulation Education Program”on preschool children's self-regulation skills and interactive peer plays. The study was designed as an experimental study based on the pretest-posttest model with a control group. The research was carried out in the city center of Çankırı in the fall semester of the 2019-2020 academic year. In the research, 40 children from the age group of 5 constituted the study group. With the“General Information Form”, demographic information of the children was obtained,“Head-Toes-Knees-Shoulders Touching Instructions (HTKS)”and“Child Behavior Rating Scale (CBRS)”were used to evaluate self-regulation skills. Interactive peer play behaviors were determined with“PENN Interactive Peer Play Scale (PIPPS)”. Self Regulation Training Program developed by the researcher was applied to the experimental group for 10 weeks, three days a week. Pretesting was applied before the application. After the application, post-test and permanence tests were applied. The data obtained were analyzed with SPSS program. Since the study group was small and the Shapiro-Wilk test showed that all the data did not have a normal distribution (p>0.05), the Wilcoxon Signed Ranks Test and Mann Whitney-U Test were used in the analysis of the data. Analyzes conducted showed that the self-regulation skills and game interactions of the experimental group children who applied the Self-Regulation Training Program increased significantly, and the behaviors of disrupting and disconnecting the game decreased significantly (p0.05).