Konya ili sera koşullarında farklı sulama suyu düzeylerinin marul bitkisinin gelişim ve verimine etkisi
The effect of different irrigation water levels on growth and yield of lettuce plant on greenhouse conditions in Konya province
  1. Tez No: 643573
  2. Yazar: NİYAZİ EMRAH ÇEREZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışma, Konya ili Meram ilçesi Karahüyük Mahallesinde ısıtmasız serada, 2019 yılı güz (Eylül-Kasım)n ve 2020 yılı bahar (Şubat-Nisan) dönemlerinde yürütülmüştür. Araştırmada, Davidole (Lactuva Sativa L. var. longifolia) kıvırcık marul çeşidi kullanılmıştır. Araştırmada, kıvırcık marul fideleri bitki sıra arası 40 cm, bitki sıra üzeri 30 cm olacak şekilde dikilmiştir. Deneme parseli boyu bütün konularda 3 m olup, parsel eni ise 5 bitki sırası yani 2 m olarak planlanmıştır. Araştırma tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Araştırmada, 4 gün sulama aralığında farklı sulama düzeyinin (A sınıfı buharlaşma kabından yığışımlı buharlaşan suyun %60, %80, %100 ve %120 si) kıvırcık marul bitkisinin gelişimi ve verim parametrelerine olan etkisi araştırılmıştır. Araştırma sonucunda bitki su tüketim değerleri; S60, S80, S100 ve S120 konuları için sırası ile 2019 yılında 136.2, 149.6, 163 ve 168.4 mm, 2020 yılında ise 110.6, 123.8, 136 ve 146.2 mm olarak gerçekleşmiştir. Çalışma sonucunda ortalama ticari baş ağırlıkları; 2019 yılında en düşük 623 g ile S60 konusunda, en yüksek ise 1130.8 g olarak S120 konusundan elde edilmiştir. 2020 yılında ise en düşük 900.8 g ile S60 konusunda, en yüksek 1177.8 g ile S100 konusundan elde edilmiştir. Su kullanım randımanı değerleri; 2019 yılında 38.12-55.96 kg m-3 arasında, 2020 yılında ise 61.65-75.24 kg m-3 arasında değişmiştir. Sulama suyu kullanım randımanı değerleri ise 2019 yılında 43.19-56.19 kg m-3 arasında, 2020 yılında 60.82-81.85 kg m-3 arasında değişmiştir. Marul verim tepki etmeni (ky) 2019 yılında 2.26, 2020 yılında ise 0.69 olarak bulunmuştur. Konya koşullarında ısıtmasız serada marul yetiştiriciliğinde; güz dönemi (Eylül-Kasım) üretimi için S100 konusu, bahar dönemi (Şubat-Nisan) üretimi için ise S80 konusu ideal sulama programı olarak uygun bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in the unheated greenhouse in Karahüyük District of Meram-Konya, during the fall of 2019 (September-November) and spring of 2020 (February-April). In the research, Davidole (Lactuva Sativa L. var. Longifolia) curly lettuce variety was used. In the research, curly lettuce seedlings were planted with 40 cm row spacing and 30 cm row spacing. The length of the trial plot is 3 m in all subjects and the width of the plot is planned as 5 plant rows, ie 2 m. The research was carried out in 3 replications according to the random block design In the study, the effects of four different irrigation levels (60%, 80%, 100% and 120% of the evaporated water from the Class A Pan ) on the development and yield parameters of the irrigation interval in the 4-day were investigated. As a result of the research, plant water consumption values; for S60, S80, S100 and S120 treatments, it was 136.2, 149.6, 163 and 168.4 mm in 2019 and 110.6, 123.8, 136 and 146.2 mm in 2020, respectively. Average commercial head weights at the end of the study; In 2019, the lowest was obtained from S60 treatment with 623 g and the highest was from S120 with 1130.8 g. In 2020, it was obtained from S60 treatment with the lowest 900.8 g and S100 treatment with the highest 1177.8 g. Water use efficiency values; It ranged between 38.12-55.96 kg m-3 in 2019 and 61.65-75.24 kg m-3 in 2020. Irrigation water use efficiency values ranged between 43.19-56.19 kg m-3 in 2019 and 60.82-81.85 kg m-3 in 2020. The yield response factor( mm) in 2019 2.26 and in 2020 0.69 found to be. In lettuce growing in a greenhouse without heating under Konya conditions; S100 treatment for fall term (September-November) production and S80 treatment for spring term 2020 (February-April) production were found to be ideal irrigation programs.