Kompleksite ve ajan bazlı kompütasyonel iktisat
Complexity and agent based computational economics
- Tez No: 643572
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Geleneksel iktisadi modellerin temelleri“rasyonel temsilci ajan”gibi basit ve gerçekçi olmayan varsayımlara dayanır. Bu varsayımlar yoluyla analitik olarak izlenebilir modeller kurulmuş ve ekonomide büyük ilerlemeler kat edilmiştir. Fakat ekonomistler insanların birbirlerinden farklı olduğunu ve genellikle rasyonel davranmadıklarını göz ardı etmişlerdir. Ancak kompleksite iktisadı, bu indirgemecilik metoduna güvenmeyerek eski paradigmaları ortadan kaldırır. Kompleksite iktisadı; dengeden uzak kompleks dinamik yapılardan oluşan, öğrenen ve uyum sağlayan çeşitli heterojen ajanların karşılıklı bağımlılığı ve etkileşimi ile karakterize edilen patika bağımlı bir süreç olarak nitelendirilir. Bu çalışmada, değişen ve gelişen dünyada kompleksitenin önemi ve ekonominin bir kompleks sistem olarak ele alınması gerektiği vurgulanmıştır. Bunun için kompleksite yaklaşımı tanımlanarak, geleneksel iktisadi teorilerin yetersizlikleri ve bu çerçevede kompleksite iktisadı incelenmiştir. Kompleksite iktisadında, bilginin ve/veya metodolojilerin disiplinler arasında paylaşılması, kendini sürekli yenilemesi ve evrilen bir süreci kapsadığı ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu doğrultuda, bilgisayar ve davranış bilimindeki gelişmelerle evrimci süreci modellemek ve ekonominin kompleks tabiatını göstermek için ajan bazlı kompütasyonel iktisattan (AKİ) yararlanılmıştır. AKİ, sınırlı rasyonel ajanlar arasındaki etkileşimi modelleyerek ekonominin alanının ötesine geçmesine ve geleneksel metotlarla çözülemeyen kompleks yapıların araştırılmasına olanak sağlamıştır. Yüksek frekanslı takas işlemeleri, sosyal veya bireysel öğrenme ve davranışsal modelleme örnekleri ile AKİ desteklenmiştir. Bu çalışmayla, mantığın, duygunun ve toplum tarafından inşa edilmiş norm ve rollerin insanlar arasındaki bağdan etkilendiği ve bu etkiyle birlikte ekonomide gerçekçi olmayan hatta verimsiz kabul edilebilecek metodolojik anlayıştan çıkılması gerektiği sonucuna varılmıştır. Bu anlayışına alternatif olarak“yeni (makro) iktisat”anlayışı oluşmaya başlamıştır.
Özet (Çeviri)
General economic theories are often based on unrealistic assumptions and fictional components such as“rational representative agents”. In spite of this shortcoming, analytically traceable models were developed and ample progress has been made in the field of economics until now. The fact that people are diverse and usually irrational was mostly overlooked throughout this advancement. Complexity economics though, disregards the logic of reductionism and challenges these out-ofdate paradigms. Complexity economics is a path-dependent process, mainly associated with non-equilibrium dynamics and interrelationships of learning heterogenous agents. The importance of complexity in an ever-changing world and the necessity of handling economics as a complex system was emphasized in this study. To attain this emphasis, the approach of complexity was provided and the deficiencies of traditional economic theories were demonstrated along with complexity economics in the same framework. The sharing environment between different disciplines, the constant adaptation of the complexity approach against novelty and the evolutionary nature of complexity economics were displayed. Agent-based computational economics (ACE) approach was picked as a medium to model the behavior of complexity and to project the progress in computational and behavioral sciences on to the evolutionary economics landscape. ACE in this context has helped economics to surpass its historic confines providing a solution to complex problems hitherto left unsolved by modelling the behavior of interacting agents with bonded rationality. High frequency trading atmospheres, social vs. individual learning are some of the few examples to supplement the ACE approach. The conclusion of this study is the eventual departure from the inefficient metholodogy of economics that presumes impractical conditions for economic systems where it is widely known that each logical, emotional and social construct is highly susceptible to relationships between people which lay the ground for an atmosphere that is impossible to simplify. This inefficient methodology is now gradually being replaced by“new (macro) economics”.