Rfid and erp gainings in supply chain management(scm))through warehouse management
RFID VE ERP uygulamalarının depo yönetimi üzerinden tedarik zinciri yönetimine getirileri
- Tez No: 643587
- Danışmanlar: DR. ÇAĞLA ŞENELER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Tedarik zinciri yönetim sistemi için RFID kullanımı, petrol endüstrisindeki depoların ve mağazaların işletilmesinde karşılaşılan zorluklara uygun bir çözüm olabilir. Modern bilgi teknolojisi ve iletişim araçları tedarik zinciri yönetiminde özellikle depolama alanında katma değer aracı olarak kullanılabilir. Teknolojinin üretim sürecinde birebir rol oynaması sonucu pazardaki rekabetin artması, işletmelerin, kendi temel iş modellerini ve operasyonlarını değişen iş ortamına göre yeniden düzenlemelerini zorunlu kılmıştır. Yeni iş akışlarının sağladığı verimlilik aracılığı ile oluşan maliyet azalımı ve yüksek ölçekli katma değerli hizmetler, gelir ve karlılığın artışı için iki kritik faktör olarak ön plana çıkmaktadır. Daha iyi, daha hızlı, daha verimli üretimin, bu hedefleri gerçekleştirmede çok önemli rolleri olsa da üretimden dağıtıma kadar tüm değer zincirine etki eden ve işletmelerin farklılaşmasını sağlayan asıl etken, teknolojik çözümlerin tüm süreçlere dahil edilmesidir. Bilgi teknolojilerindeki gelişmeler sonucunda ortaya çıkan sistemlerin en önemlilerinden birisi olan RFID teknolojisi, sadece işletmelere çözümler sunmakla kalmamış, aynı zamanda tedarik zincirinde süreç verimliliğini, doğruluk, güvenilirlik ve görünürlük seviyelerini artırmıştır. RFID teknolojisinin birçok sektörde kullanılabilir durumda olması, bu teknoloji ile ilgili birçok araştırma yapılmasına ve hızla yaygınlaşmasına neden olmaktadır. Türkiye'de de birçok firma bu kapsamlı konularda dünya ile eş zamanlı olarak gelişim göstermektedir. Milli petrol şirketi olarak TPAO, bugün kamuda ''denizde petrol arama''başlığı adı altında söz edilen, özellikle yeni enerji kaynağı alanı aramalarını sürdürebilmek için teknolojik gelişmeleri yakından gözetmektedir. Çünkü zamanında yanıt veren ve hızlı tedarik, lojistik uygulamaları bugün ''denizde petrol arama çalışmaları'' adında gösterilen yeni enerji alanı çalışmaları için hayati önem taşımaktadır. Bu nedenle, şirketin BT yapısının ERP ve yeni IoT sistemi entegre edilerek revize edilmesi önerilmektedir. Bu çalışmada, BT' lerinden günümüzde yaygın olarak kullanılmaya başlayan RFID kavramı ve bileşenleri analiz edilerek, ERP sistemine entegrasyonu incelenmiş, lojistik uygulamaları ve bu uygulamaların TPAO'nun depolarına kazanımları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Use of Radio Frequency Identification (RFID) for supply chain management (SCM) system can be a viable solution to the challenges encountered in the operation of the warehouses and stores in the petroleum industry. Modern information technology (IT) and communication tools can be used as a value added tool in the SCM especially warehousing. Increasing of competincy in the market as a result of production in which technology plays important role, make it essential to regulate their own operations and business models for the companies. Cost reduction and high value additional services which are the results of new business model' s productivity are the major two critical factors. Even though better, faster and more productive operations have important role in order to achive those targets, the most important point is to include technological solutions to every process. RFID technology, one of the most important system which has been appeared as a result of technological improvements, not only provides value added solutions to companies, but also increases flow productivity, accuracy, reliability and visibility level for supply chain. Because RFID technology can be used in several industries, there has been so many research about this technology. So many companies in Turkey are trying to use and integrate this technology as well. Those studies are opening so many scientific doors day by day. As Turkish national petroleum company; Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) also seeks technological improvements to sustain especially for new energy area works which is being showed these days off-shore energy resources projects or public say ''sea petroleum searchs'' . Because timely response and fast procurement, logistics applications are vital for this new energy area works. Therefore, IT structure should be revised as entegrating company's ERP and new IoT system. In this study, the terms of RFID and it components with adaptation actual ERP system has been studied, applications for logistics and benefits of these applications to TPAO warehouses has been discussed.