MgB2 süperiletken malzemesinde tam ve tam olmayan güç endeksi için özdirenç değerlerinin bloch-gruneisen yöntemi ile incelenmesi
Investigation of resistivity values for total and incomplete strength index of MgB2 superconductor materi̇al by bloch-gruneisen method
- Tez No: 643588
- Danışmanlar: PROF. DR. İSKENDER ASKEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez çalışmasında MgB2 malzemesinde özdirencin sıcaklığa bağlı değişimi binomial açılım teoremi kullanılarak Bloch-Gruneisen fonksiyonunun analitik ifadeleri ile incelendi. Tez çalısmasında süperiletkenliğin keşfi ve tarihçesine yer verilmiştir. Ayrıca tezin kurumsal temelleri için gerekli temel bilgiler, kavramlar ve açıklamalara yer verilmiştir. Tezde katılar için özdirencin sıcaklığa bağlılığını veren genel ifadesi Bloch-Gruneisen(BG) fonksiyonu ile ifade edilmiştir. Genelleştirilmiş BG fonksiyonlarının hesaplanmasında, tamamlanmamış gamma fonksiyonunun uygun formülleri seçilmiştir. Genelleştirilmiş Bloch-Gruneisen fonksiyonu için elde edilen analitik bağıntılar doğrultusunda Mathematica programlama dilinde program oluşturuldu. Çalışmada, m'nin kesirli ve tamsayı değerleri için genelleştirilmiş BG fonksiyonundan elde edilmiş analitik bağıntının MgB2 için uygulamaları yapılmış ve MgB2bileşiği için farklı sıcaklıklarda özdirenç değerleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the temperature-dependent change of resistivity in MgB2 material was investigated by analytical expressions of the Bloch-Gruneisen function using the binomial expansion theorem. The discovery and history of superconductivity are included in the thesis. In addition, the basic information, concepts and explanations required for the institutional foundations of the thesis are included. In the thesis, the general expression of resistivity for solids, which gives the dependence on temperature, is expressed by the Bloch-Gruneisen (BG) function. In the calculation of the generalized BG functions, the appropriate formulas of the incomplete gamma function are chosen.The program was created in Mathematica programming language in line with the analytical relations obtained for the generalized Bloch-Gruneisen function.In the study, the applications of the analytical relation obtained from the generalized BG function for the fractional and integer values of m were made for MgB2 and the resistivity values for the compound MgB2 at different temperatures were calculated.