Hayvan adlarıyla kurulan Azerbaycan atasözlerinin sözdizimsel açıdan incelenmesi
The investigation of the proposals in Azerbaijan Turkish, animal names, semantic and syntaxic
- Tez No: 643615
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKİN GULUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Azerbaycan Türkçesi ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Araştırma, hayvan adlarıyla kurulan Azerbaycan atasözlerinin sözdizimsel açıdan incelenmesine yöneliktir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır: Birinci bölümde atasözü nedir, atasözlerinin kavram ve biçim özellikleri, cümle türleri açısından atasözlerinin sınıflandırılması, Türk dünyasında atasözüyle ile ilgili kullanılan terimler açıklanmaya çalışılmıştır ve atasözleri tarihi kaynakları üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde Azerbaycan Türkçesinde hayvan adlarıyla kurulan atasözlerinin hayvanlar âlemine göre sınıflandırılması yapılmıştır. Ayrıca her hayvan adının tanımı, etimoloji kökeni açıklaması verilerek hayvanların yaşamsal alanı ve özellikleri vugulanarak belirtilmiştir. Üçüncü bölümde Azerbaycan Türkçesinde hayvan adları ile kurulan atasözleri sözdizimsel özellikleri açısından ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The research is aimed at the syntactic study of Azerbaijani Proverbs established with animal names. The study consists of three parts : In the first part , what is the proverb, the concept and form features of proverbs, the classification of proverbs in terms of sentence types, the terms used in proverbs in the Turkish world, and the historical sources of proverbs are explained. In the second part, proverbs, which were established under the names of animals in Azerbaijan Turkish, were classified according to the animal kingdom. Inaddition, the definition of each animal name, etymology origin explanation is given by emphasizing the animal's habitat and characteristics. In the third chapter, the syntax features of animal names in Azerbaijan Turkish are discussed.