Us-japanese economic relations (1945-1997) A hegemonic quest?
Amerikan Japon ekonomik ilişkileri (1945-1997) Bir hegemonya yarışımı ?
  1. Tez No: 64366
  2. Yazar: ELİF HAKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLGÜN TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET Bu tezin amacı; 1945- 1997 yılları arasında Amerikan- Japon ekonomik ilişkilerindeki değişimin, hegemonik istikrar kuramı temel alınarak incelenmesidir. Kuramın temel prensipleri belirtildikten sonra; Amerika'nın ekonomik açıdan gerilemesi ve Japonya'nın yükselişi tablo ve grafiklerle açıklanmıştır. İkili ilişkiler ve dünya ekonomisinin geleceği konusundaki düşünceler, ekonomik ilişkilerin yer aldığı bölümden sonra gelmektedir. Pax Amerikan döneminden sonra Amerika'nın ekonomik alanda gerilemesi ve Japonya'nın da askeri açıdan yeterli güce sahip olmaması sonucu, bir hegemonun olmaması, bu çalışmanın ortaya çıkardığı bir sonuçtur. Hegemonya dengesi kuramına göre, politik güçleri değişik alanlardan kaynaklanan Amerika ve Japonya'nın hegemonyaları söz konusu değildir. Ancak ikili ilişkileri ve diğer gelişmiş ülkelerle işbirlikleri (G- 7), liberal dünya ekonomisinin düzeni açısından son derece önemlidir. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, the purpose is to analyze the dynamism in the US- Japanese economic relations between 1945- 1997; with regard to the hegemonic stability theory. After stating the basic assumptions of the theory; the economic decline of the US and the rise of Japan are explained and illustrated. Future prospects for the bilateral relations of the two and the future of the world economic leadership are given; following an overall look to the relations. As a response to the question which country the hegemon is today; the thesis concludes that after the Pax Americana era, there is no hegemon in the face of the US losing its strength in the economic arena and Japan not qualified to assume the role, due to its inadequacy in the military sphere. According to the hegemonic stability theory, the two politically powerful countries with their strengths emanating from different sources, do not offer a hegemonic solution but their bilateral relations and cooperation with other advanced countries (G - 7) are vital for an orderly functioning liberal world economy. in