1972-1978 dönemi Japonya Çin Halk Cumhuriyeti politik ilişkilerinin düzelmesi süreci
The normalization of Sino-Japanese political relations in the period of 1972-1978
  1. Tez No: 249172
  2. Yazar: SERPİL ÇOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET METE TUNCOKU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Soğuk Savaş dönemi, iki kutuplu bir sistemin oluşumunu beraberinde getirmiştir. Bu dönemde uluslararası politikalar, birbirlerinden ideolojik, ekonomik ve politik sistemler bakımlarından farklı olan Sovyetler Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri'nin çatışmaları ile şekillenmiştir. Asya Pasifik Bölgesi politikaları, diğer her yerde olduğu gibi bu çatışmanın etkisi ile belirlenmiş ve bölgenin önemli iki aktöründen Çin Halk Cumhuriyeti Sovyet bloğuna Japonya ise Amerikan bloğuna katılarak, birbirlerine karşı olan ittifak sistemleri içinde yer almışlardır.1971 yılında, Amerika Birleşik Devletleri'nin Çin Halk Cumhuriyeti'yle uzlaşıya varması ve Çin Halk Cumhuriyeti'nin Sovyet tarafından ayrılması ile bölgedeki iki kutuplu sistem karmaşıklığa ve belirsizliğe dönüşmüştür. Soğuk Savaş sonrası dönemde bile bölge politikaları hala bu dönemin bıraktığı mirastan etkilenmektedir.Bu çalışma, Soğuk Savaş döneminin şartlarından etkilenmiş olan Japonya Çin Halk Cumhuriyeti politik ilişkilerinin normalleşme dönemini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Çalışma, İkinci Dünya Savaşı'nın bitiminden itibaren 1978 yılında Barış ve Dostluk Anlaşması'nın imzalanmasına kadar geçen süredeki Japonya Çin Halk Cumhuriyeti ilişkilerinin politik ve ekonomik yönden analizini yapmaktadır. Uluslararası politik gelişmeler -Soğuk Savaş politikaları- savaş sonrası Japonya Çin Halk Cumhuriyeti ilişkilerinin şeklini belirlemiştir. Japonya politik kısıtlamaların üstesinden gelebilmek için 1972 yılındaki normalleşmeye kadar hükümet-dışı aktör ve faaliyetlerin de desteğiyle ?ekonomi ve politikaların ayrı tutulması? yaklaşımında ısrarcı bir tutum sergilemiştir.
Özet (Çeviri)
The Cold War Period provided a system of bipolarity. The international politics were shaped by the conflict of United States and Soviet Union who headed by different ideologies, politic and economic systems. Likewise everywhere, in The Asia-Pacific Region the politics were determined by the basic lines of that conflict and two important actors of the region, The People?s Republic of China and Japan were incorporated in two opposing alliance systems; PRC in The Soviet Bloc, Japan in The US Bloc.In 1971, US formed an alignment with PRC and after defection of PRC from Soviet side, the bipolarity system was turned into complexity and uncertainty in The Region. Even after Cold War, the politics of the region is still shaped by the legacy of The Cold War Period.This study aims to analyse the normalization period of Sino-Japanese political relations which were affected by this Cold War Era. It reviews Sino-Japanese relations in political and economic aspects from the end of World War II till the conclusion of Peace and Friendship Treaty in 1978. The international politics -Cold War politics- dictated the course of post-war Sino-Japanese relations. Whereas The Japanese tried to circumvent the political obstacles by insisting on ?seperation politics from economics? until normalization in 1972 with the helping of non-governmental actors and non-offical interactions in bilateral relations.