Ceza muhakemesi hukukunda arama ve elkoyma
- Tez No: 643674
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU DÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Ceza Muhakemesi Hukukunda Arama ve Elkoyma, isimli çalışmamız konuya ilişkin ilgili kanunlardaki ve yönetmeliklerdeki yer alan tanımlar doğrultusunda yapılmıştır. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde arama ve elkoyma kavramlarına yer verilerek hukuki nitelikleri açıklanmıştır. Bununla birlikte, arama ve elkoyma işlemlerinin gerçekleştirilmesi sırasında dikkate alınması gereken ilkelere yer verilmiştir. Ayrıca, adli arama ve idari (önleme) araması arasında ki ayrım açıklanmıştır. İkinci bölümde ise, arama koruma tedbirinin amacı, şartları, kararı ve zamanından bahsedilmiştir. Bu doğrultuda, özel arama çeşitlerine yer verilmiştir. Son olarak üçüncü bölümde ise, elkoyma koruma tedbirinin amacı, şartları ve özel elkoyma çeşitleri açıklanmıştır. Çalışmamızın amacı, arama ve elkoyma koruma tedbirlerine yönelik ilgili kanunlardaki ve yönetmeliklerdeki maddeleri inceleyerek, uygulamada ortaya çıkan eksiklerin tamamlanmasına katkı sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
Our study named Judicial and Administrative search and seizure was carried out in accordance with the definitions in the relevant laws and regulations. Our study consists of three parts. In the first part, the legal qualities are explained by including the concepts of search and seizure. However, the principles that should be taken into account during the realization of search and seizure are included. In addition, the distinction between forensic search and administrative (prevention) search is described. In the second part, the purpose, conditions, decision and time of the search protection measure are mentioned. Additionally, special search types are included. Finally, in the third section, the purpose, conditions and special types of seizure of the seizure protection measure are explained. The aim of our study is to contribute to the completion of the deficiencies in practice by examining the articles in the relevant laws and regulations for search and seizure protection measures.