İslam hukuku literatüründe bir fetva mecmuası örneğiel-Fetâvâ'l-Adliyye ve tahlili
A sample of fatwa collection in Islam law literature:El-Fetâvâ'l-Adliyye and its analysis
  1. Tez No: 643673
  2. Yazar: HATİCE BATMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmada 16. Yüzyılda bir Osmanlı kadısı olan Resul b. Salih el-Aydınî tarafından telif edilen el-Fetâvâ'l-adliyye konu edinilmiştir. Müellif eserini dönemin hükümdarı Kanuni Sultan Süleyman'ın kadılara Hanefi mezhebinde hâkim olan görüşle hüküm vermelerini emretmesi üzerine hazırladığını belirtmiştir. Eser müellifinin tabiriyle İslam beldelerinde yaygın olan fıkıh kitaplarından Hanefi mezhebinde müftâ bih/hâkim olan görüşlerin bir araya getirilmesiyle oluşmuştur. Çalışma giriş, iki bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Girişte fetva kavramı ve İslam-Osmanlı hukukundaki yeri ve işlevi ortaya konmaya çalışılmıştır. Birinci bölümde müellif ve eser tanıtılmıştır. Eserin yazma nüshaları, hakkında yapılan çalışmalar, içeriği ve kaynakları tespit edilmiştir. İkinci bölümde ise el-Fetâvâ'l-adliyye'nin hem genel olarak hem de bazı fetvaları özelinde tahlili yapılmıştır. Sonuçta ise İslam-Osmanlı hukukunun 16. Yüzyıl kaynaklarından biri olan el-Fetâvâ'l-adliyye'nin tanıtılması ve tahlili suretiyle yapılan bu çalışmada varılan tespitlere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Al-Fatawa al-adliyya written by a-16th century-Ottoman Judge Rasul ben Saleh al-Aydini is the subject of this study. The author states that he prepared his work after the ruler of the period, Suleiman the Magnificent, had ordered the judges to verdict in accordance with the prevailing opinion in the Hanafi sect. In author's words, the work is composed by combining muftâ bih/the prevailing opinions of the Hanafi sect in common fiqh books in Islamic lands. The study consists of introduction, two parts and conclusion. The introduction aims to disclose the concept of fatwa and its place and function in Islamic-Ottoman law. The author and the work are introduced in the first part. The manuscript copies of the work, its content and sources and the studies on it are established. In the second part, al-Fatawa al-adliyya is examined both in general and in emphasis with some specific fatwas. The findings reached in this study by introducing and examining al-Fatawa al-adliyya, one of the-16th-century sources of Islamic-Ottoman law, are included in the conclusion part.