Sovyet Rusya'nın dağılmasının Rus basınındaki yankıları
Repercussions of the Collapse of Soviet Russian in the Russian Press
- Tez No: 643675
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEDİM YALANSIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Rusya İmparatorluğu topraklarında 30 Aralık 1922 tarihinde Sovyetler İttifakı'nı kuran Lenin, Marksist ideoloji esasında, inkılap yolu ile bütün dünyada Sosyalist Cemiyetini kurmayı hedeflemekte idi. İlk başlarda Rusya'yı, Beyaz Rusya'yı, Ukrayna'yı, Gürcistan'ı, Azerbaycan'ı ve Ermenistan'ı kapsayan Sovyetlere daha sonradan Özbekistan, Tacikistan, Türkmenistan, Kırgızistan, Kazakistan; 1945 yılından, yani İkinci Dünya Savaşının ardından Litvanya, Letonya, Estonya ve Moldova katılmışdı. Toplamda 15 devleti kapsayan dev bir imparatorluk kurulmuşdu. İkinci Dünya Savaşında bir sıra doğal servetini kaybeden ve 27 milyon can kaybı veren Sovyetler bu savaşın kazananları arasında yer almış olsa da savaşın bitiminin ardından kendine rakip gördüğü büyük güç olan ABD ile soğuk savaş yarışına, nükleer yarışa girerek bu yarışı kaybetti. Meşhur Sovyet profesörü olan Andrey Amirlik doğduğu köyde insanların patatesi eli ile topladığı bir zamanda devletin bu denli silahlara gereksiz harcamalar yapıldığını anlamsız bulmuşdu. Amirlik'in bu açıklaması birçok şeyin izahı için yeterli idi. Tabi bu Sovyetler Birliği'nin yapmış olduğu tek hata değildi; Büyük Sovyet Cemiyeti kurmayı hedefleyen ve Stalin'in düşüncesi olan Batı Avrupa'da yayılmak planı Sovyetlerin diğer büyük hatası oldu. 70'li yıllarda tek gelir kaynağı olan petrolden elde edilen kazanç ordu için kullanıldı. Tabi ki bu durum ekonomik çöküşe sebep olan nedenlerin başında gelen büyük hatalardan biri idi. Sovyetlerin Batı Avrupa'da füze yerleştirmesi sonucu ABD, SSCB'ye tahıl satımını durdurdu, bu ise ülkede büyük ihtiyaç duyulan tahılın kıtlığına sebep olmuşdu. Sovyet lideri Gorbaçov'un perestroyka politikası ile ülkesini bu durumdan çıkarmak adına hızlı şekilde vermiş olduğu yanlış kararlar, art arda yapılmış olan hatalar, doğru çalışılmayan reformlar, Sovyetlerin çöküşüne neden oldu. 15 devleti kapsayan dev imparatorluk 69 sene sonra çöküşünü ilan etti.
Özet (Çeviri)
Lenin, who founded the Soviet Alliance on December 30, 1922 in the territory of Russian Empire, aimed at establishing the Socialist Society all over the world by means of Marx's idology. Initially, the Soviet Union, which included Russia, Belarus, Ukraine, Georgia, Azerbaijan and Armenia, later Uzbekistan, Tajikistan, Turkmenistan, Kyrgyzstan, Kazakhstan, but after 1945 after the Second World War Lithuania, Latvia, Estonia and Moldova were included to Sovet Union. A giant empire encompassing 15 states was established in total. Even though the Soviets, who lost their natural fortune and 27 million deaths in the Second World War, took part in the winners of this war, after the end of the war, SU entered the Cold War race and the nuclear race with the USA, which he saw as his major rival and lost their race. Andrey Amirlik, a famous Soviet professor, found it meaningless that the state was making unnecessary spending on such weapons at a time when the people were picking up potatoes with hand in the village where he was born. This statement of Amirlik was sufficient to explain many things. Of course, this was not the only mistake made by the Soviets, but the other major mistake of the Soviets was the plan to spread in Western Europe, the aim of establishing a large Soviet Society and Stalin's idea. In the 1970s, the only source of income was petrol, which was spent on grain from abroad and expenses for military. Of course, this situation was in the beginning of the major mistakes that caused the economic collapse. As a result of the Soviet deployment of missiles in Western Europe, the US stopped selling grain to the USSR, which caused the scarcity of grain that was needed in the country. This was not the first famine experienced by the Soviets. Even when the Soviets were established, there was famine. The wrong decisions made by the Soviet leader Recon Policy of Gorbachev in order to get country out of this situation, the mistakes made consecutively, the reforms that worked correctly, caused the collapse of the Soviet Union. The giant empire, which encompassed 15 states, declared its collapse 69 years later.