Highway improvement and agricultural mechanization: Turkish high priority economic development projects in the framework of 'free' world recovery program and their repercussions
Türk karayolu yapımı ve tarımda makinalaşma: 'özgür' dünya iyileşme programı kapsamında Türkiye'nin öncelikli ekonomi kalınma programları
- Tez No: 64369
- Danışmanlar: DR. JONATHAN SOFFER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET: II. Dünya Savaşı sonrası dönem Büyük İttifakın hızla dağılması; iki kutuplu dünya düzenine doğru olan eğilimin ivme kazanması, gibi büyük değişikliklere neden olmuştur. Bu süreçte, özgür dünya ülkenin lideri olarak A.B.D üçlü bir“iyileşme”programı başlatmıştır: totalitarizme karşı ilk global teşebbüs olarak Yunan- Türk Yardım Programı; Avrupa'yı yeniden kendine yeten bir ekonomik güç yapmaya yönelik ortak bir çaba olarak Avrupa İyileşme Programı ; az gelişmiş bölgelerin mevcut şartlarım geliştirmeye yönelik Teknik Yardım Programı. Türkiye bu ortak çabada yer almış ülkelerden birisidir. Diğer katılımcı ülkelerin (Yunanistan dışında) yeniden yapılanma programlarının aksine geri kalmış katılımcı bir ülke olarak Türkiye kalkınma programlarım benimsemiştir. Mevcut durumu tespit eden Amerikalı ve Türk politika karar vericileri,“özgür”dünya iyileştirme programının temel hedeflerine, ve Türkiye'nin dünya ekonomisine entegrasyonuna en fazla hizmet edebilecek programlar olarak karayolu yapımı ve tarımda makinalaşmayı öncelikli kalkınma projeleri olarak belirlemişlerdir. Ancak çeşitli nedenlerden dolayı bu projelerin uygulanmasını etkilemiştir. Bu programların, doğrudan ya da dolaylı, etkileri Türk toplumunu derinden sarsmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT: Postwar era witnessed profound changes, such as the rapid dissolution of the Grand Alliance, an accelerated move towards a bipolar world order. As the leader of the“free”world countries, the U.S. launched a tripartite“free”world recovery program: the Greek- Turkish Aid Program, as the first appeal of the U.S. against totalitarianism; the European Recovery Program, a joint effort to make Europe again a self- sufficient and viable economic power; The Technical Assistance Program, to improve the conditions in underdeveloped regions. Turkey participated in this joint effort. However, due to its backwardness as a participating country, it had a development program. After diagnosing the Turkish situation the U.S. and Turkish policy makers determined highway improvement and agricultural mechanization as high priority programs, since these would best serve to the objectives of the recovery program and contribute to Turkey's integration to world economy. However, various reasons effected programs' implementation, repercussions of which shattered Turkish society.