The Vulnerability of public expenditives a cross-sectional analysis
Kamu harcamalarının kısıtlanabilirliği
  1. Tez No: 64368
  2. Yazar: SEÇİL ÖZGÜR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NADER HABİBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET KAMU HARCAMALARININ KISITLANABİLİRLİ?İ BİR ZAMAN KESİTÎ ANALİZİ Seçil Özgür Yüksek Lisans Tezi, İktisat Bölümü Tez Yöneticisi: Y. Doç. Dr. Nader Habibi 91 Sayfa Ağustos, 1997 Bu tez, mali ayarlama programı sırasında, çeşitli harcama kategorilerinin kısıtlanabilirliği ile o ülkenin politik düzeni arasındaki ilişkiyi araştırır. Bu çalışmada, çeşitli ülke verilerini analiz etmek için OLS metodu kullanılmıştır. Bağımlı değişkenler, 14 farklı harcama sektörünün kısıtlanabilirliğidir. Bu bağımlı değişkenleri açıklayabilmek için, ülkelerin politik, sosyal ve ekonomik göstergelerini içeren 22 bağımsız değişken kullanılmıştır. Bunlardan altı tanesi, bütün sektörlerde ortaktır ve bize kamu harcamalarının kısıtlanabilirliği ile o ülkenin politik şartlan arasındaki ilişki ile ilgili olan hipotezleri test etmemizi sağlar. Bu değişkenler: politik özgürlüğün göstergesi, politik istikrar endeksi, yöneten tabakanın ekonomik ideolojisi, merkezi hükümetin göreceli büyüklüğü, komşu ülkelerle askeri ilişkiler ve toplam bütçenin kesinti yüzdesi. Sonuç olarak, 6 değişkenin tümü harcama sektörlerindeki kısıntılara karar verilmesinde önemli faktörlerdir. ANAHTAR KELİMELER: Kamu Harcamaları, Mali Ayarlama Programlan, Kısıtlanabilirlik veya Bütçe Kesintileri, Zaman Kesiti Analizi, Ekonomik İdeoloji, Politik İstikrar ve Politik Özgürlük. İİİ
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE VULNERABILITY OF PUBLIC EXPENDITURES A CROSS-SECTIONAL ANALYSIS Seçil Özgür M.A. in Economics Supervisor: Asst. Prof. Nader Habibi 91 pages August, 1997 This thesis investigates the relation between the vulnerability of various expenditure categories and political environment of a country during a fiscal adjustment program. In this study, OLS is used at analyzing cross country data. Dependent variables are the vulnerabilities of 14 different expenditure categories. In order to explain the dependent variables, 22 independent variables are used, which capture political, social and economic indicators of countries. Six of them are common to all sectors and they allow us to test the hypotheses related to vulnerability of public expenditures and political conditions of a country. These variables are indicator of political liberty, index of political stability, economic ideology of the ruling elite, the relative size of central government, military relations with neighbors and percentage decline in total budget. As a result, all these six variables are statistically important factors at determining the vulnerability of expenditure sectors. KEYWORDS: Public Expenditures, Fiscal Adjustment Programs, Budget Cuts, Vulnerability of Expenditures, Cross-Sectional Analysis, Economic Ideology, Political Stability and Political Liberty.