Beliren yetişkinlik döneminde yılmazlık düzeyi ile algılanan ebeveyn ilişkisi, bilişsel duygu düzenleme ve kişilik özellikleri arasındaki ilişkiler
The relationship between resilience degree and perceived parental relationship, cognitive emotion regulation and personality traits in the emerging adulthood
- Tez No: 643710
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM TOLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmanın amacı, beliren yetişkinlik döneminde yılmazlık düzeyi ile algılanan ebeveyn ilişkisi, bilişsel duygu düzenleme ve kişilik özellikleri arasındaki ilişkileri incelemektir. Araştırmanın örneklemi Diyarbakır Dicle Üniversitesi'nde okuyan ve yaş aralığı 18-25 olan, lisans öğrencilerinden oluşmaktadır. Araştırma 317 (%52) kadın, 292 (%48) erkek öğrenci olmak üzere 609 kişi ile yürütülmüştür. Katılımcılara, Yılmazlık Ölçeği (YÖ), Barrett- Lennard İlişki Envanteri (BLİE), Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği (BDDÖ), Beş Faktör Kişilik Ölçeği (BFKÖ) ve Demografik Bilgi Formu uygulanmıştır. Araştırmada öncelikle, cinsiyet, öğrencilerin sınıf düzeyi, üniversiteye giriş yılı, gelir düzeyi, ebeveyn kaybı gibi demografik değişkenler arasında yılmazlık açısından anlamlı düzeyde bir fark olup olmadığı tek yönlü ANOVA analizi ile araştırılmıştır. İkinci olarak yılmazlık, algılanan ebeveyn ilişkisi, bilişsel duygu düzenleme ve yılmazlık arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığını incelemek amacıyla Pearson korelayon katsayısı analizi yapılmıştır. Daha sonra, çalışmanın değişkenleri arasındaki yordayıcılık ilişkilerini belirleyebilmek amacıyla hiyerarş̧ik regresyon analizi yapılmıştır. Çalışmanın sonuçları, öngörüldüğü gibi, algılanan ebeveyn ilişkisi, bilişsel duygu düzenleme ve kişilik özelliklerinin yılmazlık ile anlamlı olarak ilişkili olduğunu ortaya çıkarmıştır. Çalışmanın sonuçları alanyazın bağlamında tartışılmış, sonuçlar ve öneriler sunulmuştur. Anahtar Sözcükler Beliren Yetişkinlik Dönemi, Yılmazlık Düzeyi, Algılanan Ebeveyn İlişkisi, Bilişsel Duygu Düzenleme, Kişilik Özellikleri
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationships between resilience degree and perceived parental relationship, cognitive emotion regulation and personality traits in emerging adulthood. The sample of the study consists of undergraduate students who study at Diyarbakır Dicle University and whose age range is 18-25. The research was conducted with 609 people, 317 (52%) female and 292 (48%) male students. Resiliency Scale (RS), Barrett-Lennard Relationship Inventory (BLIE), Cognitive Emotion Regulation Scale (CERS), Five Factor Personality Scale (FFPS) and Demographic Information Form were applied to the participants. In the study, firstly, whether there is a significant difference in terms of resilience between demographic variables such as gender, years of bachelor studies, university entrance year, income level, parental loss was investigated by one-way ANOVA analysis. Pearson correlation coefficient analysis was performed to examine whether there was a relationship. Then, a hierarchical regression analysis was performed in order to determine the predictive relationships between the variables of the study. The results of the study revealed that perceived parental relationship, cognitive emotion regulation, and personality traits were significantly associated with resilience, as predicted. The results of the study were discussed in the context of the literature, results and presented with suggestions. Keywords Emerging Adulthood, Resilience Degree, Perceived Parents Relationships, Cognitive Emotion Regulation, Personality Traits