Explorations of ecological problems addressed by Emily Brontë's wuthering heights
Emily Brontë'nin Wuthering Heights romanında ekolojik problemlerin incelenmesi
  1. Tez No: 643711
  2. Yazar: PAPATYA ÇETİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA TUBA GEYİKLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan ve Toplum Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu yüksek lisans tezinin amacı, ekoeleştirel bir yaklaşımla Emily Brontë tarafından yazılan Uğultulu Tepeler'i keşfetmek ve analiz etmektir. Bu yaklaşım, romanın görünüşte zıt iki dünyası; medeniyeti temsil eden Thrushcross Grange, ve doğayı temsil eden Uğultulu Tepeler, üzerinden çalışır. Hem coğrafi hem de kültürel olarak birbirinden farklı görünseler de, aslında aralarındaki ilişki birbiriyle bağlantılıdır. Bu proje, romandaki kültürel ve doğal alanların ikili karşıtlıklarının, kendi kendine yeterli olmaktan uzak, aslında birbirine bağlı ve uyumlu bir ilişki ürettiğini göstermeye çalışır. Karakterlerin çevresini insan merkezci bir tutum ile bozmak yerine, romandaki ekosferde kültür ve doğa arasında bir arada yaşama dengesine ulaşmak, dünyada hayatta kalmak için dengeli bir ilişki getirir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this master's thesis is to explore and analyse the novel Wuthering Heights written by Emily Brontë, by using ecocritical approach. This approach functions on the two seemingly opposite worlds of the novel: the representation of civilisation Thrushcross Grange, and the representation of nature Wuthering Heights. Even though they seem to differ from each other both geographically and culturally, as a matter of fact, the relationship between them is interrelated. This project attempts to demonstrate that the presentation of the binary oppositions of the cultural and natural spheres in the novel, far from being self-sufficient, produce an interdependent and harmonious relationship. Instead of deteriorating the characters' environment with a human centred point of view, achieving a possible coexistent culture and nature correlation in the novel, brings a balanced relationship to survive on Earth.