Uluslararası öğrencilerin kültür şoku, öz-yeterlik, yaşam doyumu ve uyum stratejileri: Bir karma yöntem araştırması
Cultural shock, self-efficiency, life satisfaction and adaptation strategies of international students: A mixed method research
- Tez No: 643715
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN KARADAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu araştırmada uluslararası üniversite öğrencilerinin kültür şoku, öz-yeterlik, yaşam doyumu ve uyum stratejilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bir devlet üniversitesinde gerçekleştirilen araştırmada karma iç içe geçmiş tek durumu çalışması deseni kullanılmıştır. Araştırmanın ilk aşamasında, 13 uluslararası öğrenciyle yarı yapılandırılmış görüşme yapılmıştır. Nitel verileri analiz etmek için NVivo paket programından yararlanılmıştır. Araştırmanın ikinci aşamasında ise nicel veri toplamak için anket kullanılmıştır. Nicel veriler SPSS-20 paket programı ile farklı betimsel ve çıkarımsal istatistikler kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular, uluslararası öğrencilerin tercihlerini etkileyen faktörlerine ilişkin yanıtlarına bakıldığında 'burs kazanma' uluslararası öğrencilerin Türkiye'yi tercihlerinde en önemli faktör olduğunu belirtmişlerdir. İkinci olarak uluslararası öğrencilerin kişisel deneyimlerine ilişkin öğrencilerin ilk aşamasında çoğunda, heyecan duygusunun ön planda olduğu gözlemlenmiştir. Üçüncü amaç olarak çoğu öğrenci Oberg (1960) tarafından tarif edilen şekilde kültür şoku yaşadıklarını belirtmişlerdir. Dördüncü olarak bütünsel değerlendirildiğinde uluslararası öğrencilerin öz-yeterlik düzeyleri yüksek olduğu söylenebilir. Beşinci olarak uluslararası öğrencilerin sosyo-kültürel süreçlere uyum düzeylerine bakıldığında zorlandıkları şeklinde görüş bildirmektedirler. Altıncı olarak öğrencilerin yaşam doyum düzeylerine bakıldığında yaşam doyum düzeylerine ilişkin orta ya da kısmen katılıyorum şeklinde görüş bildirmektedirler. Bu çalışmanın yedinci amacı olarak öz-yeterliğin, öğrencilerin Türkiye'de kalma süreleri ve sosyo-kültürel süreçlere uyumlarında yaşadıkları genel kültür şokuna önemli bir yordayıcı olarak görülmektedir. Sekizinci ise öğrencilerin sosyo-kültürel süreçlere uyumların, öğrencilerin yaşam doyumlarında önemli bir yordayıcı olduğu görülmektedir. Son olarak da uluslararası öğrenciler tarafından kültürel farklılıklar ve şoklarla başa çıkmak için önerilen stratejiler şöyle ifade edilmiştir: Yabancı ve Türk arkadaş edinilmeli, iyimser olunmalı, çaba gösterilmeli, dile hâkim olunmalı, turistik yerlerde gezilmeli, yurt dışına çıkmadan önce iyi hazırlanmalı, lisansüstü seviyede eğitim için yurt dışına çıkılmalı, siyasete hiç karışılmamalıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to examine the culture shock, self-effıcacy, life satisfaction, and adaptation strategies of foreign university students. This research conducted in a state-based university by using a mixed embedded holistic case study. In the first phase of the research, 13 international students were interviewed. NVivo package program was used to analyze qualitative data. In the second stage of the study, a questionnaire was used to collect quantitative data. Quantitative data were analyzed using different descriptive and inferential statistics with SPSS-20 package program. As findings, firstly, regarding the factors that influence the international students' choice of Akdeniz University/Turkey as a country/as the place of learning, winning scholarships was the most important factor. As the second aim, it has been discovered that the first stage of international students regarding the personal experiences of international students at Akdeniz University was characterized by a sense of excitement. Third, most students stated that they experienced culture shock as described by Oberg (1960). Fourth, when evaluated as a whole, it can be said that the self-efficacy levels of international students studying at Akdeniz University had a positive opinion at the level moderately true agree. Fifth, they argue that it is a bit difficult when looking at the adaptation levels of international students to sociocultural processes. As the seventh goal of this study, self-efficacy, students' length of stay in Turkey, and adaption to sociocultural processes were likely to be a significant predictor of students' overall culture shock. As the eighth goal of this study, it was seen that students' adaptation to sociocultural processes was an important predictor of students' life satisfaction. Finally, the strategies suggested by international students to cope with cultural differences and shocks are as follows: Make friends with foreigners and Turks, be optimistic, show effort, master the language, travel to touristic places, prepare well before going abroad, come abroad for graduate education, should never get involved in politics.