Vitiligo hastalarında 25(OH) D vitamin düzeyinin araştırılması
Investigation of 25(OH) D vitamin level in vitiligo patients
- Tez No: 643747
- Danışmanlar: DOÇ. CAN ERGİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Vitiligo melanosit yıkımı ile seyreden ve deride renk kaybı ile karakterize kazanılmış bir deri hastalığıdır.Irklar arasındafarklılık göstermekle birlikte prevalansı %1-2 arasında değişmektedir. Etyopatogenezi tam olarak bilinmemekle beraber birçok hipotez öne sürülmektedir bugün için en çok kabul gören otoimmun hipotezdir.Hastalığın otoimmün temellere dayandırılmasının temel nedenlerinden biri bazı sistemik otoimmün hastalıklarla birlikte görülebilmesidir. D vitamini klasik vitaminlerden farklı olarak vücutta sentezlenmekte ve dolayısıyla hormon olarak kabul edilmektedir. Vitamin D reseptörlerinin (VDR) birçok dokuda keşfi ile D vitamininin kalsiyum homeostazı ve kemik metabolizması dışında da birçok fonksiyonu olduğu gösterilmiştir. İmmun sistem üzerindeki etkileri en çok araştırılan konulardan birisi olup bugün bazı otoimmun hastalıkların oluşmasında D vitamininin rolü olduğu bilinmektedir. Birçok otoimmun hastalığın düşük D vitamini düzeyleri ile ilişkili olduğu tespit edilmiştir..Vitiligo nedeni tam olarak bilinmesede otoimmun hipotez en çok üzerinde durulan hipotezdir, D vitamininin immun sistem üzerindeki etkilerinden yola çıkarak vitiligo patogenezinde D vitamininin rolü olabileceği öne sürülmüştür. Bu çalışmada vitiligo hastalarında 25(OH)D düzeyi araştırılmaktadır. Çalışma Şubat 2013-Haziran 2013 tarihleri arasında Dışkapı Yıldırım Beyazıt E.A.H. başvuran 50 vitiligo,47 sağlıklı kontrol toplam 97 hasta üzerinde yapılmıştır Bu çalışmanın sonucunda vitiligo hastalarında 25(OH)D düzeyi düşük olarak saptandı, ancak sağlıklı kontrollerle arasında anlamlı fark saptanmadı. Hashimoto tiroidi eşlik eden vitiligo hastalarında 25(OH)D belirgin düzeyde düşüklük saptandı.
Özet (Çeviri)
Vitiligo is an acquired pigmentation disorder that is characterized by the loss of melanocytes, which results in amelanotic lesions of variable size. Its prevalence rate varies from %1- 2% among different races. The aetiology of vitiligo is notclear, and although various hypotheses have been proposed,it has been suggested that autoimmunity plays an important role in the pathogenesis of vitiligo. Vitiligo is commonly associated with systemic autoimmune conditions. Vitamin D, differently from other vitamins, is synthesized in vivo and so it is accepted as a hormone. By the definition of vitamin D receptors (VDR) in many tissues, many functions of vitamin D other than calcium homeostasis and bone metabolism were shown. The effect on immune system is one of the most investigated aspect, and now it is known that vitamin D has a role in some autoimmune diseases. Meanwhile,many autoimmune diseases have been found to be associated with reduced vitamin D levels.The aetiology of vitiligo is not clear, it has been suggested that autoimmunity plays an important role in the pathogenesis of vitiligo. A role for vitamin D is suggested in the pathogenesis of vitiligo because of the effects of vitamin D on the immune system. In the thesis work, it is researched 25(OH)D levels for patients who have vitiligo. It is conducted on a total of 97 patients who are 50 vitiligo patients and 47 healthy controls between February-June 2013 in Dışkapı Yıldırım Beyazıt E.A.H. As a result of thesis 25(OH)D levels is seen a lower in vitiligo patients,however, there is no significant diffirence between healty control and vitiligo patients. It is seen that 25(OH)D levels were a significantly lower in vitiligo patients who associate with hashimoto's thyroiditis were a lower.