Hellenistik Çağ'da Anadolu'daki isyan hareketleri
The rebellion movements in Anatolia in the Hellenistic Age
- Tez No: 643748
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAMİL DOĞANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 275
Özet
Tarihin her döneminde belirli taleplere bağlı olarak ortaya çıkan isyan hareketleri görülmektedir. Hellenistik Çağ, dengelerin sürekli olarak değiştiği ve kargaşanın yoğun olarak yaşandığı bir dönemdir. Bu kargaşa ortamının yarattığı fırsat, isyan hareketlerine zemin hazırlamıştır. Bu bağlamda çalışmamız, Hellenistik Dönem'in başlangıcından sonuna kadar geçen zaman dilimi içerisinde Anadolu'da ortaya çıkan isyanları, ayaklanmaları ve direnişleri sebep ve sonuçlarıyla incelemeyi hedef edinmiştir. Anadolu'daki otorite boşluğu, çeşitli taleplerle meydana gelen isyan hareketlerine yol açmıştır. Ele alınan gelişmeler, kitlesel olarak ortaya çıkan isyan hareketleridir. Bu dönemde meydana gelen isyan hareketleri siyasi, sosyal ve ekonomik yönden ortaya çıkan taleplere bağlı olarak gelişmiştir. Hellenistik Çağ'da iktidara karşı girişilen isyan hareketleri görülmektedir. Bunun yanı sıra kargaşanın yaygın olarak sürdüğü bu dönemde orduda çıkan ayaklanmalara da şahit oluyoruz. Hellenistik Çağ'da meydana gelen savaşlar ve mücadeleler, kentleri olumsuz yönde etkileyen gelişmeleri de beraberinde getirmiştir. Kentler, başka bir askeri gücün saldırısına karşın direniş haklarını kullanarak kendilerini savunmuşlardır. Kırsalda ise merkezi otoriteden yoksun bir şekilde haydutlar ve korsanlar faaliyetlerini sürdürmüşlerdir.
Özet (Çeviri)
In every period of history, rebellion movements that occur depending on certain demands are observed. The Hellenistic era is a period when the balances are constantly changing and the turmoil is intense. The opportunity created by this environment of turmoil has prepared the ground the way for rebellion movements. In this context, our study aimed to examine the revolts, uprisings and resistances that emerged in Anatolia during the period from the beginning to the end of the Hellenistic period, with their causes and consequences. The authority gap in Anatolia led to riot movements that occurred with various demands. The developments go around are the mass revolt movements. The rebellion movements that took place during this period developed in line with the political, social and economic demands. In the Hellenistic era, rebellion movements against power are observed. In addition, riots that occurred in the army during this period of turmoil are observed. The wars and struggles that took place in the Hellenistic era bring developments in its wake that adversely affected the cities. The cities defended themselves by using their resistance rights against the attack of another power. In the countryside, bandits and pirates continued their activities, deprived of central authority.