Semi - autonomous warehouse counting system
Yarı otonom depo sayım sistemi
  1. Tez No: 643754
  2. Yazar: GİZEM MELİKE CİDAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ÜVET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tez, elektrikli bir elleçleme aracı olan Reach Truck(RT) isimli cihazın çatallarına kolayca monte edilip çıkarılabilen yarı otomatik depo envanter yönetimi cihazı (WIND) için bir konsept sunmaktadır. Stok sayımı, tedarik zinciri yönetiminde zorunlu bir operasyonel süreçtir. Mevcut sayma yöntemleri genellikle çalısanların sağlığını ve güvenliğini tehdit eder ve/veya yüksek maliyetlidir. WIND, stok sayım sürecini gerçekleştirmek için otomatik görüntü kaydı alabilecek şekilde tasarlanmıştır. WIND sistemi, görsel envanter sayımı için yüksek çözünürlüklü bir endüstriyel kameraya sahiptir. Ayrıca cihazın depoda ilgili koridordaki konumunun anlık olarak ölçümü için tekerlekli bir enkoder ve lazer mesafe ölçüm sensörü içerir. Bir sensör füzyon algoritması arka planda çalışır ve cihazın depo rafları arasındaki lokalizasyon hesaplamasını yapar. WIND, RT hareket halindeyken cihazın anlık konumu ile depo yönetim sisteminden çekilen(sistemdeki mevcut kayıt) raf konumunu karşılaştırabilen ve yalnızca RT dogru konumdayken tetiklenen otomatik bir tetikleme mekanizmasına sahiptir. Çekilen fotoğraflar okunan ürün barkod bilgileriyle birlikte WIND üzerindeki endüstriyel bir bilgisayara anlık olarak kaydedilir ve ilgili koridor için tüm görevler tamamlandıktan sonra sunucudaki ana veritabanına yüklenir. Son aşamada, okunan ürün barkod bilgileri sistem bilgileriyle otomatik olarak karşılaştırılır ve kullanıcı bilgilendirilir, ayrıca kullanıcılar bir bilgisayar ekranında manuel olarak stokları sayabilir ve daha sonra veritabanına kaydedebilir. Geliştirilen WIND sistemi ile birlikte organizasyonlar stok kayıtlarını düzeltebilir, envanter sürecindeki hataları tespit edebilir ve tutarsızlıkların yarattığı riskleri önleyebilir. En önemlisi ise geliştirilen bu yeni süreç ve sistem ile sayım sürecinde insan sağlığını tehlikeye atan durumlar ortadan kalkmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a concept for the semi - automatic Warehouse INventory management Device (WIND) that can be installed on reach truck (RT) vehicles. Inventory counting is a compulsory operational process in supply chain management. Current counting methods often threats employee's health and safety and are not cost efficient. The WIND is designed to take automatic image recording to perform manual counting process. The WIND system consists of a high resolution industrial camera for visual inventory counting. A wheeled encoder and a laser distance measurement sensor are ready on the system in order to maintain semi - automatic functions. A sensor fusion algorithm run in the background and provides localization among the warehouse racks. While a RT is on the move, its current location can be matched data sensors' data using the warehouse management system. The camera unit has an automatic triggering mechanism which switches on only when the RT is in the correct location. The captured photos are saved with their readed product barcode informations to an industrial computer on the WIND instantly and uploaded to the main database which is on the company's server upon completing whole tasks. In the final stage, readed product barcode informations are compared automatically with the system informations, also users can count inventories manually on a computer screen and then, save in to the database. By the proposed system, organizations can correct records, identify flaws in the inventory process and avoid discrepancies. Most importantly, with this new process and developed system, the situation endangering human health during the counting process is removed. And also as a second part of this thesis an otonomous indoor flight drone will be design and develop to use at same stock counting mission.