Topraksız kültürde yetiştirilen early cardinal üzümünde farklı ortam, kimyasal ve organik gübre uygulamalarının verim ve kaliteye etkileri
The effects of different substrats and chemical and organic fertilizer applications on yield and quality in early cardinal grape grown in soilless culture
  1. Tez No: 643753
  2. Yazar: MİKAİL ATALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL TANGOLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmada, Early Cardinal sofralık üzüm çeşidi, Zeolit (Z), Kokopit (K), Z+K (1:1, ve 1:2, v:v) olmak üzere 4 farklı yetiştirme ortamı ile 2 kimyasal (Hoagland A (HA), Hoagland (H)) ve bir Organik sıvı solucan gübresi (OSSG) kullanılarak yetiştirilmiştir. Çalışmanın birinci yılında sürgün gelişmesi bakımından Z+K (1:1 ve 1:2) karışım ortamları ile, HA ve H kimyasal gübreleri daha iyi sonuçlar vermiştir. İkinci yılda, 1:1 ve 1:2 Z+K karışım ortamları en yüksek üzüm verimini (sırasıyla, 38.4 ve 38.9 ton ha-1) ve en yüksek salkım ağırlığı değerlerini (sırasıyla, 291.0 g ve 288.0 g) vermiştir. Besin çözeltileri arasında ise 34.2 ton ha-1 verim ile en iyi sonuç H ile gübrelenen asmalardan alınmıştır. Salkım ağırlıkları da HA ve H' de (sırasıyla, 260.3 g ve 280.7 g), OSSG' den (157.5 g) daha yüksek çıkmıştır. Tane ağırlığı ve büyüklüğü gibi incelenen tane özelliklerinin tamamındaki değerler, HA ve H besin çözeltilerinde OSSG'den daha yüksek bulunmuştur. Tam çiçeklenmede azot (N), fosfor (P), potasyum (K); Ben düşmede ise P ve K konsantrasyonunun Kokopit ortamında diğer ortamlardan daha yüksek seviyede olduğu belirlenmiştir. Ben düşme örneklerinde en yüksek P değerleri H çözeltisinden elde edilirken N, K, kalsiyum (Ca) ve magnezyum (Mg) bakımından fark çıkmamıştır. Organik gübrede tam çiçeklenmede Mn; ben düşmede ise çinko (Zn) ve mangan (Mn) daha yüksek çıkmıştır. Sonuçta Z+K (1:1 ve 1:2) karışımlarının ve HA ve H çözeltilerinin topraksız kültürde başarıyla kullanılabileceği saptanmıştır. Ancak çalışmada, OSSG' den elde edilen üzüm veriminin de Türkiye ortalamasının 2.2 kat üzerinde bulunması ve yapraklardaki bazı elementlerin yüksek değerleri de dikkate alındığında OSSG'nin organik üzüm yetiştiriciliğinde başarıyla kullanılabileceği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, Early Cardinal table grape variety was grown using 4 different substrates as Zeolite (Z), Cocopeat (K), Z+K (1:1 and 1:2, v:v) and 2 chemicals (Hoagland A (HA), Hoagland (H)) and an Organic liquid worm fertilizer (OSSG). In terms of shoot growth in the first year of the study, Z+K (1:1 and 1:2) mixing media and HA and H chemical fertilizers gave better results. In the second year, 1:1 and 1:2 Z + K mixture media gave the highest grape yield (38.4 and 38.9 tons ha-1, respectively) and the highest cluster weight values (291.0 g and 288.0 g, respectively). Among the nutrient solutions, the best result was obtained from grape fertilized with H, with a yield of 34.2 tons ha-1. Cluster weights were also higher in HA and H (260.3 g and 280.7 g, respectively) than OSSG (157.5 g). Values in all of the berry characteristics examined, such as berry weight and size, were found higher in HA and H nutrient solutions than OSSG. Nitrogen (N), phosphorus (P), potassium (K) in full bloom; in veraison, P and K concentrations were at a higher level in the cocopeat medium than other media. While the highest P values in veraison samples were obtained from the H solution, there was no difference in terms of N, K, calcium (Ca) and magnesium (Mg) elements. Manganese (Mn) in full bloom in organic fertilizer; In veraison, zinc (Zn) and Mn were higher. As a result, it was determined that Z+K (1:1 and 1:2) mixtures and HA and H solutions can be used successfully in soilless culture. However, in this study, since grape yield of 2.2 times the average of Turkey obtained from OSSG, and high values some elements in leaves, OSSG may be considered for Organic grape growing was concluded may be successfully used.