Kısıntılı sulama uygulaması altında patlıcan kök dağılımının araştırılması
Investigation of eggplant root distribution under deficit irrigation applications
- Tez No: 643767
- Danışmanlar: PROF. DR. HARUN KAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmada, kısıntılı sulama uygulaması altında patlıcan bitkisi kök dağılımının belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma, ilkbahar döneminde cam bir serada yürütülmüştür. Geleneksel sulama (S), geleneksel kısıntılı ve sabit yarı ıslatmalı sulama (SYIS) uygulamalarından oluşan sekiz (S-100, S-80, S-60, S-40, SYIS-100, SYIS-80, SYIS-60, SYIS-40) farklı sulama uygulaması ele alınmıştır. Sulama suyu miktarları, kontrol uygulamasına (S-100) uygulanan su miktarının %80, %60 ve %40'ı şeklinde planlanmıştır. Damla sulama yöntemiyle sulama uygulamaları yapılmıştır. Sulama suyunun hesaplanmasında A-Sınıfı Buharlaşma Kabı'ndan alınan buharlaşma değerleri kullanılmıştır. Verim, sulama suyu kullanım randımanı, kök yoğunluğu vb. çok sayıda gözlem ve ölçümler yapılmıştır. Patlıcan bitkisinin, farklı sulama düzeyi ve su uygulama biçimine bağlı olarak, verdiği tepkilerde değişimler saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to determine root distribution of eggplant plant under deficit irrigation. The study was conducted in a glasshouse in the spring. Eight different irrigation treatments (S-100, S-80, S-60, S-40, SYIS-100, SYIS-80, SYIS-60, SYIS- 40) were discussed. Amounts of irrigation water were planned as 80%, 60% and 40% of the water amount applied to the control treatment (S-100). Irrigation water was applied via drip irrigation method. In the calculation of irrigation water, the evaporation values taken from the Class-A Evaporation Pan were used. Yield, irrigation water efficiency, root density, etc. numerous observations and measurements have been made. Changes in the responses of the eggplant plant, depending on the different irrigation level and water application method, were determined.