Türkiye'de çocuk edebiyatı alanında hazırlanan lisansüstü tezlerin incelenmesi
A review of thesis in the field of children's literature in Turkey
- Tez No: 643773
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ÇETİN ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın amacı, çocuk edebiyatı alanında hazırlanan lisansüstü çalışmaların belirli ölçütler üzerinden incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda Türkiye'de 1987 yılından 2020 yılına kadar çocuk edebiyatı anahtar kelimesi ile yapılmış ve T.C. YÖK Ulusal Tez Merkezi Tez Otomasyon Sistemi'nde kayıtlı olan lisansüstü çalışmalar; yapıldıkları yıl, eğitim kademeleri, konu dağılımları, kullanılan yöntemler, kullanılan veri toplama araçları, elde edilen sonuçlar ve önerileri bakımından incelenmiştir. Araştırmacı ayrıca ilkokul kademesine yönelik tezleri kendi içlerinde konu, yöntem, veri toplama aracı, sonuç ve öneri ölçütleri üzerinden incelemiştir. Nitel araştırma kapsamında betimsel modelde gerçekleştirilen bu çalışma da önce dokümanlara ulaşılmış, ardından dokümanların orijinalliği kontrol edilmiş, sonra belirlenen ölçütler üzerinden dokümanlar analiz edilmiş ve son olarak elde edilen veriler kullanılmıştır. 1989 ile 2020 yılları arasında yayınlanmış 283 lisansüstü çalışma incelenmiş; çalışmaların 2009 yılından sonra ciddi bir artış gösterdiği, okul öncesi ve ortaokul kademelerinde daha fazla çalışma yapıldığı, çalışmaların genelde yazar ve kitap inceleme konularında ilkokul kademesinde ise okuma tutuma ve kitap inceleme konularında yoğunlaştığı, nitel araştırma desenli ve doküman inceleme yöntemli çalışmaların fazla olduğu, sonuç ve önerilerin ise değer öğretimi, yan metinsel unsurlar, hikâye unsurları gibi anahtar kelimeler etrafında yazılmış olduğu gibi sonuçlara ulaşılmıştır. Elde edilen sonuçlar ışığında ilkokul çocuklarını hedef alan çocuk edebiyatı çalışmalarının ve saha çalışmalarının artırılması gerektiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the graduate theses on children's literature over certain criteria. For this purpose, theses prepared between the years 1987-2020 in Turkey were reached with the“children's literature”keyword. The graduate theses registered in the National Thesis Center of the Turkish Council of Higher Education Institution were examined in terms of their education levels, subjects, methods, data collection tools, results, and suggestions. The researcher also examined the theses on the primary school level in terms of their subject, method, data collection tool, results, and suggestion criteria. In this study carried out in a descriptive model within the qualitative research, first of all, the documents were accessed, then the originality of the documents was checked, the documents were analyzed based on the determined criteria, and finally, the obtained data were used. 283 graduate theses published between 1989 and 2020 were analyzed. It was observed that the number of studies has increased significantly after 2009 and more studies have been conducted at pre-school and secondary school levels. Also, it was seen that these studies are generally about authors and book reviews. At the primary school level, the focus was mainly on reading attitude and book review, and there were more studies with qualitative research designs and document analysis methods. It was concluded that the results and suggestions were written around keywords such as teaching values, subtextual elements, story elements. Considering the results, it can be said that studies on children's literature targeting primary school children and case studies should be increased.