A monte carlo study of Maxwell's demon coupled to finite quantum heat baths
Sonlu kuantum ısı banyoları ile birleşik Maxwell'in cini üzerine bir monte carlo incelemesi
  1. Tez No: 643774
  2. Yazar: UMUTCAN GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CEMAL YALABIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Maxwell'in Cini sunulduğundan beri gündemde tuttuğu bir konu vardır: Termodinamiğin ikinci yasası yasaklasa dahi, yalıtımlı bir sistemin entropisini azaltmak mümkün müdür? Sonraları bilginin fiziksel olduğu fikri ileri sürüldü, ve bilgi entropisi ile termodinamik entropinin denkliği önerildi. Bu yeni kavrayışlar ışığında, ilk soru“Bir sistemin termodinamik entropisini bilgi entropisi kullanarak düşürmek mümkün müdür?”olarak değişti. Bu yapıtın amacı, böyle bir düzeneğin gerçek dünyada var olabileceğini göstermektir. Mandal vd. tarafından oluşturulan model kullanılarak, böyle bir sistemin nano boyutlarda üretilebilme olasılığı sorgulanıyor. Kuramsal bağıntılar kullanılarak, farklı parçacık sayısı ve boyuta sahip sonlu fermiyonik ve bozonik gazların iç enerji ve etkin sıcaklık değerleri tasnif edildi. Ardından, farklı koşullar için bir dizi Monte Carlo benzetimi yürütüldü. Bu benzetimlerin neticesi, bilgi entropisi üretiminin termodinamik entropideki düşüşü telafi edebileceğini gösterdi. Sonuçlar, sonlu kuantum ısı banyosu olarak kullanılan kuantum gazı türünün, soğutucu verimine etki ettiğini işaret etmektedir. Buna istinaden, şayet bütün diğer şartlar aynıysa, soğutma hızı açısından fermiyonik gaz kullanımı bozonik gaz kullanımına üstündür. Sonlu kuantum ısı banyolarının aşırı düşük sıcaklıklardaki davranışlarının çözümlenmesi için ilave çalışma gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
When Maxwell's demon was introduced, it raised the question: Is there a way to decrease an isolated system's entropy, even though it was forbidden by the second law of thermodynamics. Then, a new idea which considered information as a physical entity was emerged, and an equivalence between information entropy and thermodynamic entropy was suggested. Under the light of new understandings, the original question modified into“Is there a way to decrease thermodynamic entropy of a system by using information entropy?”This work aims to demonstrate such a machinery is possible to exist in real world. Building on the model of Mandal et al., it inquires whether if such a system is possible to build in nano scales. According to the theoretical relations, the correspondences between internal energy and effective temperature of finite fermionic and bosonic gases for varying number of particles and volumes were tabulated. Subsequently, a series of Monte Carlo simulations were executed under different circumstances. The outcomes of the simulations illustrate that production of information entropy can be used to compensate the decrease of thermodynamic entropy. The results indicate that using either one of the quantum gases as a finite quantum heat bath does affect the efficiency of the refrigerator. Based on this, using fermionic gas is superior to bosonic gas in terms of swiftness of the refrigeration, if all other variables are identical. Further research is needed to analyze the behaviour of the finite quantum heat baths at extremely low temperatures.