Investigation of the low temperature dynamics of a modified toric code
Değıştirilmiş torik kodunun düşük sıcaklık devinimleri hakkında araştırma
- Tez No: 643791
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CEMAL YALABIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Topolojik kuantum sistemleri özdüzeltmeli enerji özdeğerleri sebebi ile ortaya çıkan uyumsuzlaşma zorluğunun üstesinden gelme amacıyla takdim edilmiştir. En kolay ve en meşhur topolojik olarak sıralı sistemlerden birisi Kitaev'in torik kodudur. Bu çalışmada, sıfır sıcaklık limitindeki torik kodun iki boyutlu yüzeyinde bulunan sanki parçacık uyarımlarının dinamiklerini çalıştık. Ayrıca sistemin sürekliliğinin tek yönde korunduğu, diğer yönde ise kaldırıldığı, böylece silindirik bir yüzeyi ürettiği bir torik kod uyarlamasını da inceledik. Bu limitte mantıksal hataya yol açabilen esas işlemin, yüzey üzerinde topolojik olarak basit olmayan bir biçimde hareket edebilen sanki parçacıkların rassal yürüyüşü olduğunu öne sürmekteyiz. Kesikli Monte Carlo yöntemini kullanarak, mantıksal hata gerçekleşme olasılığını yürüyüşte atılan adım sayısının ve sistem boyutunun bir fonksiyonu olarak bulduk. Silindirik kodun edilgen arızaya dayanıklılığının torik kodla kıyaslandığında, dikkate değer bir fayda sağladığı kararına vardık.
Özet (Çeviri)
Topological quantum systems were introduced as an attempt to overcome the challenge of decoherence due to the self-correcting properties of their energy eigenstates. One of the simplest and most popular topologically ordered systems is known as ``Kitaev's toric code.'' We study the dynamics of the quasiparticle excitations that live on the two-dimensional surface of the toric code in the zero temperature limit. We also look at a modified version of the toric code in which the continuity of the system is retained in one direction and removed in the other, thus forming a cylindrical surface. We argue that the main process that can result in a logical error in this limit would be a random walker of quasiparticles that can move around the surface in a topologically non-trivial manner. Using a discrete Monte Carlo method, we find the probability of the occurrence of a logical error as a function of the number of steps taken by the walker and the system size. We find that the cylindrical code does indeed show a notable advantage in its passive fault-tolerance when compared to the toric code.