The relationship between BİST 100 and foreign exchange rates: Granger Causality test
BİST 100 ve döviz kurları arasındaki nedensellik ilişkisi: Granger Causality test
- Tez No: 643792
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERPİL KAHRAMAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2020
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Yaşar Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 91
Özet
Döviz piyasası ve hisse senedi piyasası, uluslararası sermaye ve mal hareketlerini etkileyen iki önemli finans piyasasıdır. Finansal literatürde bu etkileşimi açıklamak için akış odaklı yaklaşım ve stok odaklı yaklaşım olarak iki teorik yaklaşım vurgulamaktadır. Bu çalışmada BIST 100 endeksi ile döviz kurları arasındaki ilişki incelenmiştir. Literatüre göre borsa ve borsa arasında anlamlı bir ilişki vardır. Bunun yanında, ampirik literatürde borsa ve döviz piyasası arasındaki nedensellik ilişkisi farklı sonuçlar ortaya koymaktadır. Bu çalışmanın amacı 2009:01 – 2018:06 dönemi için döviz kurlarının Borsa İstanbul 100 endeksleri ve hisse senedi fiyatları üzerindeki etkilerini ve hisse senedi fiyatları ile bazı makroekonomik değişkenler arasında nedensellik ilişkisi Granger Causality Test ile incelemektir. Bu çalışmanın sonuçları, nedensel yönün hisse senedi odaklı yaklaşımı destekleyen hisse senedi piyasasından Döviz piyasasına doğru ilerlediğini göstermektedir. Bu nedenle, politikayı belirleyenler yayılma etkisini ortadan kaldırmak ve finansal piyasalardaki oynaklığı azaltmak için borsaya odaklanmalıdır.
Özet (Çeviri)
The foreign exchange market and stock market are two crucial financial markets affecting international capital and commodity movements. Financial literature emphasizes two theoretical approaches to explain this interaction flow- oriented approach and stock-oriented approach. In this study, the relationship between the BIST 100 index and exchange rates have examined. According to the literature, there is a significant relationship between the exchange market and the stock market. However, in the empirical literature, the direction and the causal interaction between the stock market and the foreign exchange market have mixed results. The aim of this study is to examine the relationship between exchange rates and BIST 100 index stock prices for the period from 2009:01 to 2018:06 by performing the Granger causality test. The results of this study suggest that the causal direction runs from the stock market to the exchange market, which supports the stock-oriented approach. According to the stock-oriented approach, the variations that occur in the exchange rate will cause a variation in stock prices. Thus, policymakers should focus on the stock market to eliminate the spread effect and reduce financial market volatility.