Cumhuriyet'in kuruluşundan günümüze Türkiye'de kadın hakları
Women's rights in Turkey from the foundation of the republic to the present day
- Tez No: 643804
- Danışmanlar: PROF. DR. NURGÜN KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 262
Özet
Türk kadınları Cumhuriyet'in kuruluşu ile sosyal, ekonomik, hukuksal, siyasi ve eğitim alanlarında haklar elde etmiştir. Bu haklar, kadınların eğitimlerini tamamlayarak, kültürlü bireyler olmaları, çalışma yaşamına dâhil olarak ekonomik özgürlüklerini kazanabilmeleri, siyasi görüşleri doğrultusunda oy kullanabilmeleri yahut Meclis içerisinde yer alabilmeleri, toplumda başta cinsiyet eşitsizliği olmak üzere, hiçbir eşitsizliğe maruz kalmamaları ve en önemlisi tüm bunları yaparken hukuki hiçbir engele takılmamaları açısından oldukça önemlidir. Bu sebeple kadınlar, bu hakları elde edebilmek için türlü mücadeleler vermişlerdir. Kadın haklarında yaşanan gelişmeler ve günümüze kadar olan süreç zarfında, Cumhuriyet'in Kuruluşundan Önceki Dönemlerde Kadın Hakları, Atatürk Döneminde Kadın Hakları ve Tek Parti Döneminde Kadın Hakları (1923-1946), Çok Partili Süreçte Kadın Hakları (1946-1980), 1980'lerden Günümüze Kadın Hakları şeklinde dört bölüm içerisinde ele alınmıştır. Bu çalışma ile birlikte toplumda var olan toplumsal düzenin, kadınların hayatına olan etkisi, kadın haklarının toplumsal alanda olduğu gibi her alanda önünde bir engel olarak bulunduğu, kadınlar bu engelleri aşmak için farklı dönemlerde haklarını arama mücadelelerine giriştiği, gerekli literatür taraması yapılarak tespit edilmiştir. Aynı zamanda kadınların kazanmış olduğu hakları kullanabilmesi, yine var olan sistemin müsaade ettiği sürece olabildiği belirlenmiştir. Çalışmanın amacı, Cumhuriyet'in kuruluşundan günümüze kadar gelen süre çerçevesinde Türkiye'de kadınların sosyal, ekonomik, hukuksal, siyasi ve eğitim alanlarında elde ettiği haklar ve bu hakları var olan bir düzen içerisinde ne derecede kullanabildiğini belirlemektir.
Özet (Çeviri)
With the foundation of the Republic, Turkish women gained rights in social, economic, legal, political and educational fields. These rights, women's education after graduating from cultured individuals to be working to gain their freedom, including economic life, can they vote in accordance with their political views, able to take part in the assembly or in society, including gender inequality, they are exposed to no inequality and, most importantly, all the while with no legal barriers are not critical. For this reason, women have struggled to achieve these rights. The developments in women's rights and the process up to today, women's rights in the periods before the foundation of the Republic, women's rights in the one-party period(1923-1946), women's rights in the multi-party process(1946-1980), and women's rights from the 1980s to the present were discussed in four sections. With this study, the effect of the social order in society on women's lives, women's rights as a barrier in all areas as in the social sphere, women in different periods to overcome these obstacles to search for their rights has been determined by the necessary literature search. At the same time, it has been determined that women can exercise the rights they have gained, as long as the patriarchal system allows. The aim of the study is to determine the social, economic, legal, political and educational rights of women in Turkey during the period from the foundation of the Republic to the present day and the extent to which they can use these rights in a patriarchal way.