Vazektominin erektil fonksiyon ve yaşam kalitesi üzerine olan etkisinin araştırılma
Does vasectomy affect erectile functions and quality of life?
  1. Tez No: 643819
  2. Yazar: GÜNER YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Giriş:No-scalpel vazektomi dünyada en yaygın kullanılan standart vazektomi tekniğidir. Bizim amacımız vazektomi ve re-vazektominin erektil fonksiyon ve yaşam kalitesi üzerindeki etkisinini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: İkiyüzoniki adet vazektomi hastası değerlendirildi. Hastalar vazektomi gününde, 3.ay, 6.ay ve 12. aylık kontrollerinde valide edilmiş SF-36 ve İİEF sorgulama formlarıyla değerlendirildi. Komplikasyon açısında ilk 7 günde hastalar değerlendirildi. Altıncı ay kontrol spermiyogramında motil sperm görülen hastalara re-vazektomi uygulandı. Bulgular:Ortalama İİEF skorunda istatiksel anlamlı artış tespit edilirken (p < 0.05) ortalama SF-36 subskalasında herhangi bir fark görülmedi ( p > 0.05).Re-vazektomi grubunda İİEF skorlarında ve SF-36 subskalasında istatiksel anlamlı fark görülmedi (p > 0.05).Altıncı ay kontrollerinde motil sperm görülen 18 hastanın 12'ne re-vazektomi uygulandı,6 hasta ameliyatı kabul etmedigi için çalışma dışı bırakıldı.Vazektomi grubunda 186 hasta prospektif olarak değerlendirildi.Sadece 1(0.45%) hastada hematom görüldü. Sonuç:Bizim sonuçlarımızda vazektominin erektil fonksiyon üzerinde pozitif etkisi görüldü.Bununla birlikte re-vazektominin erektil fonksiyon ve yaşam kalitesi üzerine herhangi pozitif veya negatif etkisi tespit edilmedi.
Özet (Çeviri)
Introduction: The no-scalpel vasectomy is the most common standard vasectomy technique worldwide. We aimed to evaluate the effects of vasectomy and re-vasectomy on erectile function and life quality. Materials and Methods: Two hundred and twelve consecutive vasectomy patients were evaluated. Validated SF-36 and IIEF assessment questionnaires were completed for the patients at the day of vasectomy and during 3rd, 6th, and 12th month controls. Patients were evaluated for complications within the first 7 days. Re-vasectomy was performed when motile sperms were detected at the 6th month control spermiogram. Results: The mean IIEF scores showed a significant increase (p < 0.05), whereas the mean SF-36 subscales did not show any difference (p > 0.05). In the re-vasectomy group, no statistically significant difference was detected between the mean values of IIEF scores and SF-36 subscales ( p > 0.05). Of the 18 patients having motile sperms at the 6. month control, 12 were performed re-vasectomy, while 6 did not accept re-operation and were excluded. 186 patients were prospectively evaluated in the vasectomy group. Only 1 (0.45%) patient had hematoma. Conclusion: Our results showed the positive effect of vasectomy on erectile function. Also, re-vasectomy had no additional positive or negative effects on erectile function and quality of life.