Yumurtacı tavuklarda yaşın ve yetiştirme sistemlerinin yumurta kalite kriterleri üzerine etkisi
The effect of age and breeding systems on the quality criteria of egg chicken
  1. Tez No: 643831
  2. Yazar: FURKAN ÇAKIROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİKAİL BAYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırma, yumurtacı tavuklarda farklı yaş ve yetiştirme sisteminin yumurta iç ve dış kalite kriterlerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Denemede kafes ve yer (derin altlıklı) olmak üzere iki farklı yetiştirme sistemi uygulanmıştır. Hayvan materyali olarak yabancı orjinli Hy-Line kahverengi yumurtacı tavuklar kullanılmıştır. Verim düzeyinin pik seviyeye çıktığı 28 hafta yaştan itibaren her iki yetiştirme sisteminden de 52 haftalık yaşa kadar dörder hafta aralıklarla her gruptan rastgele alınan 30'ar adet yumurtada iç ve dış kalite özellikleri incelenmiştir. Yetiştirme sistemlerine göre yumurta dış kalite özelliklerinden yumurta ağırlığı ortalaması önemli (P0.05).
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the egg internal and external quality criteria of different age and breeding systems in laying hens. In the experiment, two different cultivation systems, cage and ground (with deep bases) were applied. Hy-Line brown laying hens of foreign origin were used as animal material. Internal and external quality characteristics were examined in 30 eggs randomly taken from each group, from 28 weeks of age, when the level of productivity reached peak levels, up to 52 weeks of age from both breeding systems. According to the breeding systems, egg external quality features; egg weight average was significant (P 0.05).