4 aylık bebeği olan annelerde algılanan sosyal destek düzeyi yükseldikçe sadece anne sütü ile beslenme sıklığı artmakta mıdır? : Vaka-kontrol çalışması
Does the frequency of exclusi̇ve breastfeedi̇ng increased as the perceived social support level in mothers with 4 months old i̇nfants? : Case-control study
- Tez No: 643850
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Giriş: Anne sütü, bebek ölümlerinin azaltılması; bebeklerin yeterli beslenmesi; sağlıklı büyüme ve gelişimi; sağlığının korunması gibi pek çok fayda sağlamaktadır. Ancak doğum sonrası dönemde annedeki ağrı, stres, anksiyete ve güvensizlik hissi; yorgunluk, duygusal krizler ve depresyon gibi pek çok etmen, bebeklerin anne sütü ile beslenme oranlarını düşürmektedir. Uluslararası çalışmalarda emzirme konusundaki yaklaşımı olumlu olan ve çevresinden destek gören annelerin, bebeğini ilk 6 ay boyunca sadece anne sütü ile besleme oranlarında 4 kata varan bir artış olduğu gözlemlenmiştir ancak Türkçe literatürde algılanan sosyal desteğin sadece anne sütü ile beslenme üzerine etkisini araştıran bir çalışma yoktur. Amaç:“4 aylık bebeği olan annelerin algıladıkları sosyal destek düzeyleri yükseldikçe sadece anne sütü verme sıklığı artar”hipotezini sınamaktır. Yöntem: Araştırma 01 Mart 2019 – 30 Temmuz 2019 tarihleri arasında yürütülmüş olup bir vaka-kontrol çalışmasıdır. Katılımcılar Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi (EAH) Aile Hekimliği ve Çocuk poliklinikleri ile Marmara Üniversitesi Tuzla Eğitim Aile Sağlığı Merkezi (E-ASM) birimlerine başvuran 4 aylık bebeği olan dahil edilme kriterlerine uyan gönüllüler arasından seçilmiştir. Katılımcılara Durumluk ve Sürekli Kaygı Envanterini; Edinburgh Postpartum Depresyon Ölçeğini; sosyodemografik verileri, emzirmeye ve bebeğe ait özellikleri sorgulayan sorular ile Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeğini içeren bir anket uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Breast milk, reducing of infant mortality; adequate nutrition of infants and healthy growth and development, provides many health benefits such as protection of health. However, in the postpartum period, mothers experience pain, stress, anxiety and feeling of insecurity. Many factors, such as fatigue, emotional crises and depression, reduce the rate of breastfeeding in infants. In international studies, it has been observed that mothers who have a positive approach to breastfeeding and who receive support from their surroundings have an increase of up to 4 times in the rate of feeding their babies, exclusively with breast milk for the first 6 months but there isn't any studies investigating the effect of social support perceived on exclusive breastfeeding in Turkish literature. Aim: The main aim of the study is to test the hypothesis that the frequency of exclusive breastfeeding increases as the perceived social support levels of mothers with 4-month-old infants increase. Method: The study was conducted between March 1, 2019 and July 30, 2019. It is a case-control study. Participants were selected among the volunteer patients who applied to Marmara University Pendik Training and Research Hospital Family Medicine and Pediatric clinics and Marmara University Tuzla Education Family Health Center units Participants who meet the inclusion criterion were expected to have a 4-month-old infant. State and Trait Anxiety Inventory; Edinburgh Postpartum Depression Scale, a questionnaire including sociodemographic data, questions about breastfeeding and infant characteristics, and a Multidimensional Scale of Perceived Social Support (MSPSS) were conducted on the mothers.