The effect of artificial aging on water sorption, solubility, flexural strength and compressive strength of materials used as orthodontic band cementation in pediatric dentistry
Çocuk diş hekimliğinde ortodontik bant simanı olarak kullanılan materyallerin su emilimi, suda çözünürlük, eğilme ve basma dayanımına yapay yaşlandırmanın etkilerinin incelenmesi
  1. Tez No: 643849
  2. Yazar: GÖZDE ATALI GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF SUNGURTEKİN EKÇİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Yapıştırma simanları çiğneme sırasında oluşan kuvvetlere direnç gösterebilecek mekanik ve fiziksel özelliklere sahip olmalıdır. Materyallerin suyu emmesi ve suda çözünmesi, materyalde boyutsal değişikliklere sebep olarak, mekanik ve fiziksel özelliklerini zayıflatmaktadır. Diş siman restorasyon düzeneğinde; siman çiğneme kuvvetlerine maruz kalıp gelen stresleri kırılmadan restorasyondan dişe iletebilecek yeterli eğilme dayanımı ve basma dayanımına sahip olmalıdır. Simanda kırık ve çatlaklar oluşması sonucunda ortodontik bant veya restorasyon gevşemekte ya da desimante olabilmekte, çürük oluşumu gözlenebilmektedir. Bu çalışmanın amacı, yapay yaşlandırmanın çocuk diş hekimliğinde ortodontik bant simantasyonunda kullanılan yapıştırma simanlarından olan geleneksel cam iyonomer yapıştırma simanı (Meron [Voco, Cuxhaven, Germany]), multi cure cam iyonomer bant simanı (UnitekTM [3M Unitek, Monrovia, USA]), kompomer bant simanlarının (Ultra Band-LokTM Blue [Reliance Orthodontic Product, Itasca, IL, USA], TransbondTM Plus [3M Unitek, Monrovia, USA]) su emilimi, suda çözünürlük, eğilme dayanımı ve basma dayanımına etkilerinin karşılaştırmalı olarak in vitro koşullarda değerlendirilmesidir. Su emilimi ve suda çözünürlük deneyleri için yapıştırma simanlarından ISO 4049:2009'a uygun olarak 15 mm çapında 1mm derinliğinde her gruptan 10'ar adet olmak üzere toplam 40 adet örnek hazırlandı. Hazırlanan örnekler sabit ağırlığa gelinceye kadar desikatör içerisinde bekletildikten sonra 4 hafta boyunca yapay tükürükte yaşlandırılıp; 1. gün, 1. hafta ile 4. haftada ağırlık ölçümleri yapıldı. Sonrasında yeniden desikatörde bekletilerek örneklerin ağırlık ve hacimleri ölçüldü. Eğilme dayanımı deneyi için ISO 4049:2009'a uygun olarak 25 X 2 mm uzunluğunda 2mm derinliğinde her gruptan 24'er adet olmak üzere toplamda 96 adet örnek hazırlandı. Hazırlanan örneklerin yarısı 24 saat diğer yarısı 6 ay yapay tükürük içerisinde yaşlandırıldıktan sonra INSTRON 3345 cihazına bağlandı ve üç nokta eğilme dayanımı testi uygulandı. Basma dayanımı deneyi için ISO 9917:2017'ye uygun olarak 6mm yüksekliğinde 4mm çapında her gruptan 24'er olmak üzere toplamda 96 adet örnek hazırlandı. Hazırlanan örneklerin yarısı 24 saat diğer yarısı 6 ay yapay tükürük içerisinde yaşlandırıldıktan sonra INSTRON 3345 cihazına bağlandı ve basma dayanımı testi uygulandı. Bu çalışmanın istatistiksel analizlerinde normal dağılım gösteren değişkenlerin çoklu zaman karşılaştırmalarında eşlendirilmiş tek yönlü varyans analizi, alt grup karşılaştırmalarında Newman Keuls çoklu karşılaştırma testi, gruplar arası karşılaştırmalarında tek yönlü varyans analizi, alt grup karşılaştırmalarında Tukey çoklu karşılaştırma testi, iki zaman karşılaştırmalarında eşlendirilmiş bağımsız t testi, normal dağılım göstermeyen değişkenlerin gruplar arası karşılaştırmalarında Kruskal Wallis testi, alt grup karşılaştırmalarında Dunn's çoklu karşılaştırma testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Luting cements should have mechanical and physical properties that can resist the forces during mastication. Luting cements are expected to have sufficient flexural strength and compressive strength, when exposed to chewing forces and to transmit stresses from the restoration to the tooth without breaking. As a result of fractures and cracks in the cement, the orthodontic band or restoration may become loosened or decementated and resultant caries can be observed. The aim of this study is to evaluate the effects of artificial aging on water sorption, solubility, flexural strength and compressive strength of a conventional glass ionomer luting cement (Meron [Voco, Cuxhaven, Germany]), a multi cure glass ionomer band cement (UnitekTM [3M Unitek, Monrovia, USA]), and compomer band cements ((Ultra Band-LokTM Blue [Reliance Orthodontic Product, Itasca, IL, USA], TransbondTM Plus [3M Unitek, Monrovia, USA]) which are used for orthodontic band cementation in pediatric dentistry. For water sorption and solubility experiment, the luting cements were prepared in accordance with ISO 4049:2009, (15 mm in diameter, 1 mm in depth, n=10). Samples were kept in desiccator until they reach a constant mass, and then aged for 4 weeks in artificial saliva. 1st day, 1st week and 4th week weight measurements made and then kept in desiccator again, and the mass and volumes of the samples were measured. A total of 96 samples were prepared for the flexural strength test in accordance with ISO 4049:2009, 25 X 2 mm in length and 2 mm in depth each group. Half of the prepared samples were aged for 24 hours and the other half for 6 months in artificial saliva and placed to INSTRON 3345 device and three-point bending test was performed. A total of 96 samples were prepared for the compressive strength test in accordance with ISO 9917:2017 with a height of 6 mm and a diameter of 4 mm. Half of the prepared samples were aged for 24 hours and other half for 6 months in artificial saliva and placed to INSTRON 3345 device and compressive strength test was performed. In the statistical analysis of the study, one-way variance analysis was used to make multiple time comparisons of normally distributed variables. In addition, Newman Keuls multiple comparison test in subgroup comparisons, one-way variance analysis in intergroup comparisons, Tukey multiple comparison test in subgroup comparisons, and independent t test was used in paired comparisons. For intergroup comparisons of non-normally distributed variables, Kruskal Wallis test was used and for subgroup comparisons, Dunn's multiple comparison test was used.