Genç yetişkin bireylerde core egzersizlerinin statik ve dinamik denge ve fonksiyonel kapasite üzerine etkisi: 8 haftalık boylamsal bir araştırma
The effect of core exercises on static and dynamic balance and functional capacity in young adults: An 8 week longitudinal stud
  1. Tez No: 643895
  2. Yazar: MEHMET ARMAĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN METİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Fizyoterapisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmanın amacı; yaşları 18-22 arasında değişen genç yetişkin bireylerin core stabilizasyon egzersizlerinin dinamik ve statik denge ve fonksiyonel kapasite üzerine etkisini araştırmaktır. Çalışmaya otuz (n:30) kadın, otuz (n:30) erkek olmak üzere toplam altmış (n:60) yüksekokul öğrencisi dahil edilmiştir. Çalışmamız Tokat Gazi Osman Paşa Üniversitesi Reşadiye Meslek Yüksekokulunda yapıldı. Çalışmada katılımcılar Random Allocation Software 2.0 ile randomize olarak 2 gruba ayrıldı. Core stabilizasyon egzersizleri yapan gruba egzersiz grubu, her hangi bir şey yapmayan gruba kontrol grubu olarak isim verildi. Egzersiz grubuna 8 hafta boyunca haftada 3 gün fizyoterapist kontrolünde egzersiz yaptırıldı. Çalışmaya başlamadan önce sosyo-demografik bilgi formu katılımcılar tarafından doldurulup; Üç yönlü plank testi, Star Excursion Balance Test, Balance Error Scoring System, 6 Dakika Yürüme Testi, Otur-Uzan Testi yapıldı. 8 hafta sonra aynı testler tekrar yapıldı. Çalışmanın sonucunda plank test (sn) her üç yönde de, dinamik ve statik denge, 6 dakika yürüme testi egzersiz grubunda egzersiz öncesi ve sonrası değerlerinde anlamlı iyileşme göstermiştir (p≤0,05). 6 dakika yürüme testi ve dinamik denge anterior yönde kontrol grubunda anlamlı değişme göstermiştir (p≤0,05). Gruplar arası egzersiz programı sonrası her üç yönde plank test (sn), dinamik denge anterior ve anterolateral yönde, statik denge her iki ekstremitede de, 6 dakika yürüme testinde anlamlı fark tespit edilmiştir (p≤0,05). Çalışmamızın sonucu olarak homojen bir yaşa aralığında ve spor yapmayan bireylere uyguladığımız“Core”stabilizasyon egzersizlerinin bireylere ait statik ve dinamik denge ve fonksiyonel kapasite değerleri üzerine faydalı olduğu söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
The purpose of this work is to study the effect of core stabilization exercises on dynamic and static balance and functional capacity of young adults of ages 18-22. The study involved a total of sixty (n:60) college students as participants, thirty (n:30) women and thirty (n:30) men.The study was conducted in Gazi Osman Pasa University Resadiye Vocational School.The participants of the study were randomly separated in two groups using Random Allocation Software 2.0.The group that did the core stabilization exercises was named the exercise group, while the group that didn't do the exercises was named the control group.The exercise group performed the exercises three days a week for eight weeks under the supervision of a physical therapist.Before the study, the participants completed a socio-demographic information questionnaire and performed three-way plank test, Star Excursion Balance Test, Balance Error Scoring System, 6 Minute walking test, and sit and reach test. The tests were repeated after eight weeks. The results showed that the exercise group showed significant improvement after the exercise program in their scores for all three ways of the plank test (sn), dynamic and static balance, and 6 minute walking test (p≤0.05). The control group showed significant improvement in 6 minute walking test and dynamic balance in the anterior direction (p≤0.05). There was a significant difference between exercise and control groups subsequent to the exercise program in all three ways of the plank test (sn), dynamic balance in the anterior and anterolateral direction, static balance in both extremities, and 6 minute walking test (p≤0.05). As a result of our study, we conclude that“core”stabilization exercises are beneficial to static and dynamic balance and functional capacity of individuals in a homogeneous age group who previously didn't work out