Parti tipi üretimde üretim planlaması problemine bilgisayar destekli çözüm yaklaşımı ve bir uygulama
  1. Tez No: 6439
  2. Yazar: KENAN ENGÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HARUN TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
İV ÖZET Üretim kaynaklarının mümkün olduğu kadar en iyi şe kilde değerlendirilmesi amacı ile ele alınan bu çalışmada, parti tipi üretimlerde kullanılabilecek bilgisayar destekli bir Üretim planlama sistemi ele alınmıştır. üretim planla masının yapılabilmesi için öncelikle eldeki verilerden bil gi Üretme esas alınarak Ürün ve Ürünü meydana getiren par çaları kodlayacak ve aralarında ilişkiyi gösterecek bir bilgisayar programı geliştirilmiş ve dbase III veri tabanı ile Üretim planlama sistemine esas olacak kütükler ve bun ların birbirleriyle ilişkileri kurulmuştur. Bunlardan ya rarlanarak H.T. P.M. (Harward Total Project Manager) paket programı ile ağ oluşturma, kaynak tahsisi ve çizelgeiettıe problemlerine çözüm getirilmiştir. Geliştirilen bu sistem daha sonra parti tipi Üretim yapan bir şirkette bir Ürüne uygulanmıştır. ANAHTAR KELİMELER Ağ Diyagramı CAM (Bilgisayar destekli imalat) CAD (Bilgisayar destekli tasarım) CİM (Bilgisayazlı imalat)CPM (Kritik yol metodu) Çizelgeleme FMS (Esnek imalat sistemleri) Kaynak Tahsisi Üretim Kontrol Parti Tipi Üretim Üretim Planlama Ürün Ağacı Veri Tabanı Yük Dengeleme
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, a computer aided production system is handled for the best evaluation of the resources at hand in a batch type production. The study contains a develop ment of the computer programme showing the relations bet ween the product and parts composing the product based on the information at hand and an establishment of dbase III data base and files that will be abase for the production planning and an inter relationships between them. Making use of these; network preparation, resorce allocation and scheduling problems had been solved with the help of H.T.P.M (Harward Total Project Manager) package prog ramme. The system thus developed then applied with in a company working with batch type production. KEY WORDS Batch Type Production CAM (Computer Aided Manufacturing) CAD (Computer Aided Dizayn) CİM (omputer Integreted Manufacturing) CPM (Critical Path Method) Database FMS (Flexible Manufacturing System)Load Balancing Network Production Control Production Planniny Product Tree Resource Allocation