Bilgisayar destekli bir EKG sistemi ile biyopotansiyel ölçümü
- Tez No: 6440
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMDİ ATMACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Bu çalışmada, insan vücudunda bulunan biyopotan- siyellerden EKG sinyalinin bilgisayarda gözlenmesini sağlayacak uygun bir önyükselteç yapılması istenmektedir Bu nedenle' instrumantasyon kuvvetlendiricisi olarak da isimlendirilen bu önyükselteç devresi tasar ımlanmıştır. Bu devre, iki canlı uç veya bir canlı ile bir cansız uç arasındaki potansiyel farkını ölçebilmektedir. Bu şekilde ölçme yapabilmek için fark kuvvetlendirici devresi temel alınarak, yukarıda bahsedilen instruman tasyon kuvvetlendiricisi yapılmıştır. Tasarlanan devrenin tamamı beş üniteden oluş maktadır. Bunlar, instrumantasyon kuvvetlendirici, opto- kuplor devresi, fi 1 itre, de ofset ve anal og/sayısal ÇeVİ- rici devrelerdir. Bu üniteleri içeren devreler gerçekleştirilerek EKG sinyalleri bilgisayara aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this project, a suitable preamplifier was designed to measure ECG biopotentials in human body from which the signals were processed by the computer. There fore, this preamplifier circuit was also called an instrumentation amplifier. This preamplifier could measure a potential difference between two live points or a live point and a neutral point. For this purpose, a differantial amplifier was designed in order to measure the bio-signals. This project contains five units. These units are the instrumentation amplifier, the opto-cuplor circuit, the filter, the dc offset and the analog/digital converter. e The above circuits were designed in order to to process the ECG signals by means of the computer.