Gravitational waves and 2.5 PN gravitational wave memory
Yerçekimsel dalgalar ve 2.5 PN yerçekimsel dalga hafızası
  1. Tez No: 643929
  2. Yazar: ONUR UÇANOK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Einstein alan denklemleri genel göreceliğin keşfinden beri bazı doğa olaylarını açıklamış (örn. yörünge ötelenmeleri), bazılarını ise öngörmüştür (örn. yer çekimsel lensleme, yerçekimsel zaman genişlemesi ve karadelikler). Bu alan denklemlerini doğrusallaştırarak elde ettiğimiz dalga denklemleri olası yerçekimsel dalgalara işaret ettiği için ilgi çekiyordu; böyle dalgaların etkileri, gözlemlenebilirligi ve yerçekimsel radyasyonun karışık doğası öncelikli olmak üzere. Bu yerçekim teorisinin hakkında birçok bilim insanı yöntemler geliştirmişlerdir (referanslarda da görülebileceği üzere), bunların arasında post-Newtonian (PN) açılımı ve post-Minkowskian açılımı ise bu dalgaların doğrusal olmayan düzeltmelerinin incelenmesini sağlar. Bu metotlar sayesinde, yerçekimsel kuvvetlerin egemen olmadıgı kaynakların yarattığı dalgaların üzerinde O(v/c^n) mertebelerinde düzeltmeler yapılabilir. Bu düzeltmelerin arasında da gözlemlenebilir“hafıza etkisi”bulunmaktadır. Bu etki yerçekimsel dalgaların geçisinden sonra uzay-zaman üzerinde kalan kalıcı degi ̧simdir. Bu tezde amacım, yakında serbest düşüş interferometreler (LISA ve DECIGO gibi) ve madde-dalga interferometreleri (MIGA gibi) tarafından gerçekligi teyit edilecek bu dalga öngörlerinin nasıl çıkartıldığının üzerinden gitmek.
Özet (Çeviri)
Since the discovery of general relativity, the Einstein field equations have explained many phenamenon (e.g. precession of orbits) and predicted others (e.g. gravitational lensing, gravitational time dilation and black holes). Among its many predictions, the wave-like nature of the linearized theory has garnered a lot of attention due to the possiblity of gravitational wave propagation; their effects, their observability and the complicated nature of gravitational radiation. Many scientists (that can be found in references) have worked on ways to approach the non-linear limit of this theory through methods such as post-Newtonian (PN) expansion and post-Monkowskian ex- pansion. From these methods, one can find that for weakly self-gravitating object, we can approximate the production of waves up to corrections of O(v/c^n). These corrections also predicts observable gravitational corrections in the far zone called“memory effect”. This effect corresponds to a permanent change in the metric after the wave has long passed the observer. In this thesis, I will go through the process of deriving these intriguing predictions which are soon to be put to the test by free-fall interferometers (e.g. LISA and DECIGO) or matter-wave interferometers (e.g. MIGA).