İnsansız su üstü aracı ve uzaktan algılama teknikleri kullanarak batimetrik harita üretimi: Filyos limanı örneği
Batymetric map production using unmanned surface aircraft and remote sensing techniques: Filyosport example
  1. Tez No: 643956
  2. Yazar: ANIL SAĞDIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KURTULUŞ SEDAR GÖRMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Batimetri, Yunanca Bathus ve Metron kelimelerinden türemiş olup derinlik ölçme anlamına gelmektedir. Genel anlamda, su, deniz, göl ve okyanus tabanlarının topoğrafik ölçmelerinin gerçekleştirilmesi çalışmalarının bütünüdür. Derinliklerin belirlenmesinde farklı yöntemler kullanılmakta olup bunlardan biri de iskandil yöntemidir. İskandil yöntemi teknolojinin gelişimine paralel olarak geçmişten günümüze gelişim göstermiştir. Gelişimin son noktasında akustik iskandil yöntemi yer almaktadır. Bu yöntemde ses dalgalarının su içerisindeki hızı ve seyahat süresine bağlı olarak derinlik belirlenmeye çalışılır. Son yıllarda akustik iskandil yöntemine alternatif olabilecek uzaktan algılama ile derinlik belirleme üzerine sıklıkla çalışmalar yürütülmektedir. Bu çalışmaların olumlu sonuçlar vermesi durumunda oldukça zahmetli yürütülen klasik batimetrik çalışmalarına yeni bir bakış açısı getireceği açıktır. Bu önemli sebeplerden dolayı çalışmada uzaktan algılama teknikleri ve klasik batimetri teknikleri kullanılmış olup yöntemler karşılaştırılmıştır. Akustik iskandil yöntemi ile yapılan ölçümlerde kullanılan insansız su üstü aracının çalışmaya özgünlük kattığı düşünülmektedir. Bu amaçla Zonguldak İli Çaycuma İlçesine bağlı Filyos Beldesi liman bölgesinde akustik iskandil ve uzaktan algılama yöntemleri ile batimetrik harita üretimi gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak elde edilen veriler karşılaştırılarak analizler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Bathymetry is derived from the Greek words Bathus and Metron, meaning depth measurement. In general, the topographic survey of water, sea, lake and ocean floors is the whole of the studies. Different methods are used to determine the depth and one of them is the sounding method. The sounding method has been evolved from past to nowadays in parallel with the development of technology. Acoustic sounding method is the ultimate point of development. In this method, the depth is tried to be determined depending on the speed of the sound waves and the travel time in the water body. In recent years, studies on frequent depth determination by remote sensing, which may be an alternative to acoustic sounding method, have been carried out. It is clear that if these studies give positive results, it will bring a new perspective to the classical bathymetric works carried out very laborious. For these important reasons, remote sensing techniques and classical bathymetric techniques were used in the study and methods were compared. The unmanned surface vehicle designed in the measurements with the acoustic sounding method has been used and is thought to add originality to the study. For this purpose, bathymetric maps were produced by using acoustic sounding and remote sensing methods in Filyos Town of Çaycuma District of Zonguldak Province. As a result, analyzes were made by comparing the obtained data.