Yangın söndürme sistemleri, olası yangın kazaları önlemleri ve örnek risk değerlendirme çalışmaları
Fire extinguishing systems, possible fire accidents measures and sample risk assessment studies
- Tez No: 643990
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BAŞLIGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Esenyurt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tez çalışmasında yangının yapıp ve gelişimi, yangından korunma yöntemleri ve tedbirleriyle ilgili literatür çalışmalarına yer verilerek yangın kaynaklı iş kazalarını ortadan kaldırılması ya da minimize edilmesi hususunda bilgilere yer verilmiştir. Çalışmada bir ilçe belediyesinde yangınla ilgili tehlike ve riskleri belirlemek için Fine-Kinney risk analizi metodu kullanılarak risk analizi çalışması yapılmıştır. Risk analizinde acil çıkışlar, gaz algılayıcı dedektör, paratoner, bina ve eklentileri, kaçış yolları, sağlık ve güvenlik işaretleri, yangın uyarı butonları, elektrik tesisatı, yangın dolabı, hidrant sistemi, itfaiyeye su verme bağlantısı, Yangın Söndürücü Cihazla (YSC), yağmurlama sistemi, statik topraklama, acil durum eylem planı ve patlamadan korunma dökümanı, elektrik panoları gibi faaliyet alanları mevcut durum ve Düzenleyici Önleyici Faaliyetler (DÖF) sonrası tek tek incelenmiştir. Yangının neticelerinin yüksek risk barındırılması sebebiyle risk değerleri tölerans gösterilemez ve esaslı riskte toplanmıştır. Yine çalışmada aynı işletmede 2016 ve 2017 yılları arasında meydana gelen iş kazalarıyla ilgili veriler verilmiştir. Bu tarihlerde meydana gelen yangınlar nedeni, türü ve yanma derecesine göre detaylı olarak irdelenmiştir. Yangın türleri; bina yangınları, atölye, imalathane, fabrika vb. yangınları, motorlu araç yangınları, odun, kömür, depo vb. yangınları, ormanlık ve fidanlık yangınları, ot-saman-çöp-ekin yangınları ve diğer yangınlar olmak üzere yedi kategoride incelenmiştir.2017 senesinde 4036, 2018 senesinde 3329 tane meydana gelmiştir. 2018 yılında 2017 yılına göre yangın sayısında azalma meydana gelmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, literature studies on the construction and development of fire, fire protection methods and measures are included and information about the elimination or minimization of fire-related work accidents is given. In the study, a risk analysis study was carried out by using the Fine-Kinney risk analysis method to determine the hazards and risks related to fire in a district municipality. In risk analysis, emergency exits, gas sensing detector, lightning rod, building and its annexes, escape routes, health and safety signs, fire warning buttons, electrical installation, fire cabinet, hydrant system, water supply connection to fire brigade, with Fire Extinguisher (YSC), sprinkler system Activity areas such as static grounding, emergency action plan and explosion protection document, electrical panels, etc. were examined one by one after the current situation and Regulatory Preventive Actions (DÖF). Due to the high risk of the consequences of the fire, the risk values cannot be tolerated and are gathered under fundamental risk. Again, in the study, data on occupational accidents that occurred between 2016 and 2017 in the same enterprise were given. The fires that occurred in these dates were examined in detail according to the cause, type and degree of burning. types of fire; building fires, workshop, workshop, factory, etc. fires, motor vehicle fires, wood, coal, warehouse etc. fires, forestry and nursery fires, grass-hay-garbage-crop fires and other fires were examined in seven categories. There were 4036 in 2017 and 3329 in 2018. In 2018, there was a decrease in the number of fires compared to 2017.