Limandaki gemilerde oluşabilecek yangınların modelleme yöntemleri kullanılarak müdahale parametrelerinin incelenmesi
Investigation of the intervention parameters using modeling methods of fires that may have in the ships the harbour
- Tez No: 754450
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI CÜNEYT ULUTİN, DR. ÖĞR. ÜYESİ TAHSİN AYKAN KEPEKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gemi Mühendisliği, Halk Sağlığı, Marine Engineering, Public Health
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Gemilerde ve limanlarda yaşanan olayların çoğunun başında yangın gelmektedir. Üç tarafı denizler ile çevrili olan ülkemizdeki gemilerin ve özellikle limanların eksiklikleri ve yaşanan kazalar sonucunda kaybedilen maddi ve manevi değerler incelendiğinde, dünyada artan farkındalığın, ülkemizde ki yansımaları ne yazık ki yeterli olmamaktadır. Bu kapsamda İSG Kanunun içerisinde bulunan, ülkemiz karasuları içerisinde seyir yapan Türk bayraklı gemilerden balıkçı gemileri dışında İş Sağlığı Ve Güvenliğinin nasıl uygulanacağına dair ayrıca bir yönetmelik bulunmamakta ve Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından planlı bir denetim yapılmamaktadır. Gemilerde ve limanlarda artan yangınların nedenlerinin araştırılarak, geminin bölümlerinde meydana gelen yangınların nedenlerinin ve müdahale yöntemleri ve zorunlu yangın söndürme teçhizatları ve sistemleri incelenmiştir. Yapılan bu araştırmada, denizcilerimizin yangın konusunda bilinçlenmesi iş sağlığı ve güvenliği kavramının benimsenmesi ve yangına karşı tedbir almanın olası yangınların maliyetinden daha az olduğunun bilinmesinin ne kadar önemli olduğu tespit edilmiştir. Yangına karşı önlem almanın kendi can ve mal güvenliğimiz için olduğu aktarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The events that mainly happen at ships and ports are fires.Our country which is surrounded by sea within three sides and its ships; when the loss of meterial and incorporel values at accidents and especially the ports deficiency, the increasing awereness of the world are examined, the reflections oun our country isn't enough. İn the scope of the OHS Law, there are regulations about how the occupational healt and safety is going to be opplied to the ships which are sealing in the turkish sea boarders wit hout the turkish flag and the fishing ships. planned avdit is done by The Ministry Of Labor And Social Security. To search for the icnrease of the firs at the ships and ports, the parts of the ship which the fine began and compulsory fire extinguishing equipment have been examined.ıt has been delected thet by raising awareness of sailors about fires and occupational healt and safety, the precautions to fires, it's been determined that the cost of fires will be less. İt has been quoted that toking precautions against fires is for their own life and property safety.