İstanbul ilinde faaliyet gösteren özel bir sağlık kuruluşunda çalışan personelin iş güvenliği farkındalıklarının incelenmesi
İnvestigation of occupational safety awareness of staff working in a private healt organization in Istanbul
  1. Tez No: 643995
  2. Yazar: YEŞİM BAYRAKAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Hospitals
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Esenyurt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
İçerisinde kendine özgü tehlike ve riskleri barındırması nedeniyle iş güvenliğinin sağlanması sağlık kurumları için çok önemlidir. Bu çalışma ile özel bir sağlık kuruluşunda görev yapmakta olan personelin çalıştıkları sağlık kuruluşunda devletin, işverenin ve kendi sorumluluklarının farkındalıklarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. İş güvenliğinin sağlanmasında temel taraflar olan devlet, işveren ve çalışan yükümlülüklerinin ve kurumdaki eğitim faaliyetlerinin yeterliliğinin İstanbul ilindeki özel bir sağlık kurumunda farklı meslek grubundaki çalışanlar tarafından,“Sağlık İşletmelerinde İş Sağlığı ve Güvenliği”anketi ile değerlendirilmesini kapsayan bir araştırmaya yer verilmiştir. Araştırmanın örneklemini özel bir sağlık kurumundaki rastgele seçilen 221 sağlık çalışanı oluşturmaktadır. Verilerin analizinde; frekans analizi, varyans analizi ve katılımcıların yaptıkları genel değerlendirmeler arasında korelasyon analizi uygulanmıştır. Katılımcılar devlet ve işveren yükümlülüklerinin değerlendirilmesinde devlet ve işverenin konu ile ilgili yükümlülüklerini daha olumsuz değerlendirirken, kendilerinin konu ile ilgili yükümlülüklerini değerlendirmede daha olumlu bir yaklaşım sergilemişlerdir.
Özet (Çeviri)
Due to its unique dangers and risks, ensure the work safety is very important for healthcare institutions. The aim of this research is to enable the staff working in a private healthcare institution awareness to evaluate the responsibilities of the state, staff and their own in the health care institution where they work. Government, employer and staff who apre the main partileş in enserin work safety obligations and competence of educational activities in the institution in the province of Istanbul by staff in different professional groups in a private healthcare institution,“ Work Health and Safety in Healthcare Institutions ”survey research is included. The sample of the research consists of 221 randomly selected healthcare staff in a private health institution. In the analysis of the data; frequency analysis, variance analysis and correlation analysis were applied between the general evaluations made by the participants. The participants, Government and employer in assessing their obligations, they evaluated the state and employer's obligations related to this issue more negatively, while they took a more positive approach in evaluating their obligations related to this issue.