Rol belirsizliği, rol çatışması ve tükenmişliğin örgütsel bağlılığa etkisi: Ayakkabıcılık sektöründe faaliyet gösteren bir aile şirketinde uygulama
The effect of role ambiguity, role conflict and burnout on organizational commitment: Practice in a family business operating in the shoemaking industry
- Tez No: 644037
- Danışmanlar: DR. HACI BAYRAM İRHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Esenyurt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Sanayi devriminden günümüze kadar olan süreçte bilgi toplumuna geçiş ile birlikte insan kaynağının önemi artmış ve örgütlerde iş görenlerin problemlerinin ortadan kaldırılması üzerine araştırmalar yapılmıştır. İlgili gelişmeler ışığında insan kaynakları alanına katkı sağlamak üzere hazırlanan bu araştırmada ayakkabıcılık sektöründe faaliyet gösteren bir aile işletmesinde iş görenlerin rol belirsizliği, rol çatışması ve tükenmişlik algılarının örgütsel bağlılıkları üzerindeki etkisinin ortaya koyulması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda İstanbul'da ayakkabıcılık sektöründe faaliyet gösteren bir aile şirketinde çalışan 285 katılımcıya anket uygulanmıştır. Uygulanan anket formunda demografik bilgi formu ile birlikte Rol Belirsizliği-Rol Çatışması Ölçeği, Maslach Tükenmişlik Ölçeği ve Örgütsel Bağlılık Ölçeği yer almaktadır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre çalışanların rol belirsizliği ve rol çatışması algısı ile birlikte duyarsızlaşma düzeyleri duygusal bağlılıklarını azaltmaktadır. Bununla birlikte kişisel başarı hissindeki artış duygusal bağlılığı artırmaktadır. Araştırmanın bir diğer bulgusuna göre çalışanlarda kişisel başarı hissi normatif bağlılığı artırırken; rol belirsizliği ve duyarsızlaşma devam bağlılığını azaltmaktadır.
Özet (Çeviri)
Transition from the industrial revolution to the information society increased the importance of human resources and researches have been made on eliminating the problems of employees in organizations. In this study, which was prepared in order to contribute to the human resources field in the light of related developments, it was aimed to reveal the effect of employees' perceptions of role uncertainty, role conflict and burnout perceptions on organizational commitment in a family business operating in the shoe industry. For this purpose, a questionnaire was applied to 285 participants who work in a family company operating in shoemaking sector in Istanbul. The questionnaire form included the demographic information form and the Role Uncertainty-Role Conflict Scale, Maslach Burnout Scale and Organizational Commitment Scale. According to the findings of the study, the level of depersonalization and perceptions of role uncertainty and role conflict decrease the emotional commitment of the employees. However, the increase in the sense of personal achievement increases emotional commitment. According to another finding of the study, the sense of personal accomplishment increases normative commitment, while role ambiguity and depersonalization decrease attendance commitment.