Hastane yönetiminin insan kaynaklarını yönetme süreci: Sağlık çalışanları perspektifinden bir değerlendirme
Human resources management process of the hospital management:An evaluation from healthcare professionals' perspectives
  1. Tez No: 644068
  2. Yazar: ELİF İRVÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HACI BAYRAM İRHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Esenyurt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Evrenselleşmenin insanlarda meydana getirdiği başarma arzusu ve her alanda bilgi sahibi olma isteği işletmelerin de bu değişim sürecine uymalarını zorunlu kılmıştır. Bu durum işletmelerde insan kaynakları yönetimine uymasına, alanında başarılı ve nitelikli kişilerin seçilmesini zaruri hale getirmiştir. İnsan kaynakları yönetimi organizasyonlarda belirlenmiş olan strateji hedeflerinin hizmetinde beceri sergileyecek iş gücünü doğru yönlendirme girişimlerini kapsar. İnsan kaynakları öncelikle kendi içinde bir dizi faaliyetten de sorumludur. Çalışan iş alımı, eğitim, geliştirme, değerlendirme ve ödüllendirmenin yanında istenen zamanda istenen kalitede insanı hedefe kanalize etmekle yükümlüdür. İnsanın beşeri yetenekleri ile fiziksel yetenekleri arasındaki dengeyi yakalamak sistem ve hedef konulan strateji başarısını sağlamak açısından oldukça önemlidir. Sağlık geliştirme açısından planlama yapan, stratejiler oluşturan ve tedaviyi uygulayan kişileri doğru çalışma alanına konumlandırmak hastanedeki insan kaynaklarının yönetimi sürecinin doğru sürdürülmesinden geçer. Maddi açıdan bu süreci değerlendirecek olursak günümüz şartlarında sağlık sektörüne yapılan harcamalarda göz önünde bulundurulduğunda ister kamu ister özel sektör olsun bu yöndeki harcamaları en aza indirmek, etkin uygulayıcıları işe almak ve konumlandırmaktan ve dolayısı ile insan kaynakları yönetim sürecinden geçer.
Özet (Çeviri)
The desire to achieve and the desire to have knowledge in every field that caused by universalization made it necessary for businesses to comply with this change process. This situation has made it necessary for businesses to comply with human resources management and to select successful and qualified people in their organizations. Human resources management includes attempts to direct the workforce that will demonstrate skills in the service of the strategic objectives determined in the organizations. Human resources are primarily responsible for several activities within it. In addition to employee recruitment, training, development, evaluation and rewarding, human resources are responsible for channeling the desired quality of people to the target at the desired time. Achieving the balance between human abilities and physical abilities is crucial in terms of ensuring the success of the system and the target strategy. Proper positioning of the people who plan, create strategies, and apply treatment in terms of health promotion in the right working area depends on the proper continuation of the human resources management process in the hospital. If we evaluate this process from a financial point of view, considering the expenditures made in the health sector in recent conditions whether in the public or private sector, minimizing expenditures in this direction goes through hiring and positioning effective practitioners, and thus through the human resources management process.