Türkiye'de bulunan telekomünikasyon şirketleri'nin yönetim ve organizasyon yapısının müşteri ilişkilerine etkisi üzerine literatür taraması
Literature search on the effect of management and organizational structure of telecommunication companies in Turkey on customer relations
  1. Tez No: 644069
  2. Yazar: ELİF ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEYSURE EVREN ÇELİK SÜTİÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Esenyurt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Ülkemizde hizmet veren, telekomünikasyon işletmelerinin, müşterilerine sunduğu hizmet ile sürdürülebilir rekabet üstünlüğü kazanmasın da önemli bir etkiye sahip şirketlerin, yönetim ve organizasyon yapısı ve müşteri ilişkileri konusunda bilgi sahibi olmak adına yapılan bir tez çalışmasıdır. Ülkemizde ve tüm dünyada artık net bir ihtiyaç haline gelen telekomünikasyon, şirketlerinin verdiği hizmet, müşterileri ilişkileri de büyük bir önem kazanmaktadır. Bir işletmenin misyonu, vizyonu ve müşteri ilişkileri işletme yönetiminin bakış açısı ile şekillenir bir iş akışı haline gelerek kurumun kültürünü oluşturur. Tüm yönetim süreçlerinin tarihi gelişiminin incelenmesi, detaylı bilgi sahibi olunması işletmenin yönetimi açısından yönetici birimlere güç kazandırarak hızlı bir ilerleme imkânı sağlamış olacaktır. Yönetim biriminin planlama örgütleme yönetme ve kontrol süreçlerini titizlikle hazırlaması ve uygulaması olası sorunların önüne geçilmesine olanak sağlamaktadır. Bu süreçlerin tarihi gelişimini incelemek geçmişte yaşanan hata veya zaman kaybının önüne geçmek için yapılması gerekli bir çalışmadır. İşletmeye hız kazandıran ve sürdürülebilir bir rekabet üstünlüğü sağlayan her daim doğru bir şekilde organize olmak müşteri karşısında güvenilir bir işletme olmak işletmelerin birinci hedefi olmuş durumdadır. Örgütün iletişiminin sağlıklı bir şekilde yol alması çatışmaların kontrol altında ve büyümesine izin verilmeden çözüme ulaştırılması, örgüt kültürünün işletmenin başarısı en önemli etken olduğu bilinerek, bu yapının işletmenin değerlerine öncelik verilerek inşa edilmesi elzem durumdadır. Organizasyonların sürekli güncel kalması adına öğrenmeyi teşvik eden bir yapıda olması, yeniliklere öncülük eden çalışması ile saygınlık kazanması önemlidir. Firmaların iş akışlarının yanında müşterilerine sunduğu değer ve çözüm sunma alanında sürekli kendisini iyileştirmesinin küreselleşmenin getirdiği en önemli zorunluluktur. İşletmeler tüm bunların yanında sosyal sorumluluk projelerine öncülük etmeli bu konuda içinde yaşadığı topluma katkı sağlamayı kendisine bir borç bilmelidir. Topluma katkı oluşturmanın yanında içinde yaşadığı evrene zarar veren davranışlardan uzak durarak, çalışmalarının doğayı korumak adına olduğunu bu felsefe üzerine hareket ettiğini kamuoyu ile paylaşmalıdır. İşletmeler sürdürülebilir bir rekabet üstünlüğü kazanması satış hacmini arttırması, sadık müşteriler oluşturması, firmanın günümüz dünyasında ayakta kalmasının en önemli etkenleri arasında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
It is a thesis study conducted in order to have information about the management and organizational structure and customer relations of the companies that have a significant impact on the sustainable competitive advantage of the telecommunication companies serving in our country with the service they provide to their customers. Telecommunication, which has become a clear need in our country and all over the world, the service provided by the companies and the relations with their customers gain great importance. An enterprise's mission, vision and customer relations are shaped by the perspective of business management, it becomes a job stream and creates the culture of the institution. Examining the historical development of all management processes and having detailed information will provide the opportunity for rapid progress by empowering the executive units in terms of the management of the enterprise. The meticulous preparation and implementation of the planning, organization, management and control processes of the management unit allows possible problems to be avoided. Examining the historical development of these processes is a necessary work to prevent mistakes or waste of time in the past. It has been the primary goal of businesses to be organized correctly and to be a reliable business in the face of customers, which accelerates the business and provides a sustainable competitive advantage. It is essential that the communication of the organization proceeds in a healthy way, that the conflicts are under control and that they are resolved without allowing them to grow, that the organizational culture is the most important factor in the success of the enterprise, and that this structure is built by giving priority to the values of the enterprise. It is important for organizations to be in a structure that encourages learning and to gain prestige with their pioneering work in order to keep them up-to-date. It is the most important necessity brought by globalization that companies constantly improve themselves in the field of providing value and solutions to their customers, as well as their workflows. In addition to all these, businesses should pioneer social responsibility projects and should consider contributing to the society they live in as a debt to themselves. In addition to contributing to society, he should stay away from behaviors that harm the universe he lives in and share with the public that his works are for the sake of protecting nature, and that he acts on this philosophy. Businesses gaining a sustainable competitive advantage, increasing their sales volume and creating loyal customers are among the most important factors for the com